Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021

13. 1. 2022 - PRAHA [Econnect / Charita ČR]

Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout.


1. V Zambii jsme představili mobilní aplikaci, která pomáhá farmářům bojovat se změnami klimatu

Na zemědělství závisí v Zambii značná část tamních obyvatel. Jenže klimatické změny přináší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Zambijští farmáři se potýkají s problémy, které před několika lety nemuseli řešit. Mobilní aplikace, kterou jsme představili loni v létě, přichází na pomoc zranitelným farmářům, aby dokázali odolávat dopadům změny klimatu.

Aplikace Terra Cropp App, vyvinutá českým start-upem Big Terra Alpha ve spolupráci s Charitou Česká republika, poskytuje informace o počasí, vhodných plodinách pro dané období i postupech, jak zvýšit výnosnost produkce. Aplikace pomáhá farmářům správně plánovat setbu, péči o plodiny a sklizeň a vyvarovat se ztrátám způsobeným kobylkami a jinými škůdci, záplavami či suchem. Aplikace vznikla v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.

V loňském roce jsme v Zambii také podporovali uprchlíky, aby se dokázali postavit na vlastní nohy, například skrz včelaření či výrobu košíků a pomáhali jsme zvýšit finanční gramotnost obyvatel venkova.

* Přečtěte si to nejlepší z práce Charity v Zambii za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/7-nejvetsich-uspechu-charity-v-zambii-za-rok-2021/


2. V Iráku jsme odstartovali náš vůbec největší projekt, který pomáhá s obnovou živobytí po válce

Irák se stále potýká s následky mnohaletého ozbrojeného konfliktu a nestabilní politickou situací. Pandemie covidu-19 krizi ještě více prohloubila a ztížila už tak náročné životní podmínky Iráčanů, kteří přišli o práci a tím o zdroj obživy. Charita v Iráku dlouhodobě pomáhá s obnovou zdrojů obživy po válce a vznikem nových pracovních míst. V květnu jsme zahájili náš vůbec největší projekt v historii ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN na zvýšení odolnosti zranitelných komunit.

V regionu Hít od loňského jara pomáháme jak s obnovou zničené infrastruktury, ale také se zajištěním práce pro tisíce místních rodin. Irácké ženy a muži se sami zapojují do obnovy své země a získávají tím pracovní uplatnění. Díky tomu pomáháme snížit chudobu a finanční nejistotu ve válkou poznamenaném regionu Hít.

V Iráku se nám toho v loňském roce podařilo ještě mnohem více. Pomohli jsme zajistit střechu nad hlavou pro vysídlené rodiny, zajistili jsme školní stravování pro děti z chudých rodin a zapojili jsme irácké ženy do našich aktivit.

* Přečtěte si shrnutí roku 2021 v Iráku: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-iraku-za-rok-2021/


3. V Gruzii jsme pokračovali v modernizaci místního zdravotnictví

Gruzínské zdravotnictví se potýká s celou řadou výzev, hlavně co se týče dostupnosti a kvality péče v odlehlých venkovských oblastech. Charita dlouhodobě podporuje transformaci gruzínského zdravotnictví a loňský rok nebyl výjimkou. Podařilo se nám zvýšit přístup k bezplatnému screeningu rakoviny, zaměřili jsme se na zlepšení péče pro děti s autismem a představili jsme moderní IT zdravotnický systém, který výrazně zlepšuje kvalitu a standardizaci primární péče.

Moderní IT systémy, které Charita v Gruzii zavádí, se uplatnily i během pandemie covidu-19. Ve spolupráci s místním Ministerstvem zdravotnictví jsme představili takzvaný COVID Lab, který se stal klíčovým nástrojem ke zvládnutí pandemie v Gruzii.

* Přečtěte si shrnutí toho nejlepšího z práce Charity v Gruzii za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/4-nejvetsi-uspechy-charity-v-gruzii-za-rok-2021/


4. V Mongolsku jsme bojovali proti znečištění plasty

Když se řekne Mongolsko, tak si nejspíš představíte krásnou přírodu, rozsáhlé stepi či typické jurty a nomádské pastevce. Jenže právě unikátní mongolskou přírodu trápí v posledních letech obrovské znečištění plastovým odpadem a místní často neví, jak si s ním poradit. Mongolsko totiž nemá dostatek zařízení pro zpracování odpadu, a tak se doslova topí v odpadcích.

V Mongolsku pomáháme chránit přírodu a zaměřujeme se hlavně na boj s nadměrným plastovým odpadem. Díky našemu úsilí začal v loňském roce vznikat první plně funkční závod na zpracování odpadu na mongolském venkově. Jakmile se závod dokončí, místní budou moci recyklovat a třídit odpad místo toho, aby ho házeli na skládku. V oblasti Khishig-Undur dříve neexistoval žádný systém nakládání s odpadem, přitom se tady nachází jedna z největších skládek v provincii. Dnes i díky nám usiluje Khishig-Undur o to, aby se stala první zero-waste oblastí v Mongolsku.

* Přečtěte si další úspěchy Charity v Mongolsku za rok 2021: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-mongolsku-za-rok-2021/


5. V Moldavsku jsme zahájili rozvoj telemedicíny na pomoc lidem žijícím v odlehlých oblastech

Moldavsko se dlouhodobě potýká s nedostatkem personálu ve zdravotnictví a rychle stárnoucí populací. V loňském roce jsme přišli s řešením, které pomůže zlepšit zdravotní péči v Moldavsku a postarat se i o ty, kdo žijí v odlehlých oblastech a k doktorovi to mají daleko. Zahájili jsme rozvoj telemedicínských služeb, které pomůžeme zavést v osmi centrech zdravotní a sociální péče v Moldavsku.

„Konzultace zdravotního stavu na dálku pomůže přetíženému moldavskému systému zdravotní péče a dá místním obyvatelům rychlý přístup ke zdravotnickým službám ve chvíli, kdy je potřebují, a ne za několik týdnů až měsíců, kdy na ně dojde řada na konzultaci v ordinaci,“ říká k telemedicíně vedoucí mise Charity v Moldavsku Vasile Vasiliev.

* Co všechno se podařilo Charitě v Moldavsku v loňském roce? Přečtěte si shrnutí: https://svet.charita.cz/aktuality-svet-charita/5-nejvetsich-uspechu-charity-v-moldavsku-za-rok-2021/


6. Přiblížili jsme zákulisí naší zahraniční pomoci

V loňském roce jsme vás vzali na cestu kolem světa a ukázali vám, jak vypadá naše práce v zemích, kde má Charita své zahraniční mise. Kolegyně z Iráku a Mongolska nás provedly svým pracovním dnem, přiblížili jsme, jak se v Charitě pracuje s financemi a jak vypadá naše práce z pohledu vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Seznámili jsme naše čtenáře s dobrovolníky a stážisty, kteří nám pomáhají pomáhat. A vyzpovídali jsme irácké ženy, které stojí v popředí humanitární pomoci.

Vážíme si všech našich kolegyň a kolegů, které máme v týmu a díky nimž neustále rosteme a můžeme tak pomáhat čím dál tím více lidem v nouzi. Budeme v tom pokračovat i v letošním roce.

Děkujeme za přízeň Charitě a těšíme se, že s vámi nadále budeme sdílet příběhy pomoci z celého světa.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz