Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hlavní úkoly nového ministra zemědělství: Zlepšit dotace a řešit přemnoženou zvěř

3.1.2022
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Před nově jmenovaným ministrem zemědělství stojí podle Hnutí DUHA několik výzev ke zlepšení stavu krajiny v České republice. Podle ekologické organizace musí urgentně zlepšit zemědělské dotace, aby pomáhaly naší krajině, a také zajistit snížení množství zvěře, která brání obnově našich lesů.

Obě témata už ve své dočasné funkci otevřel zastupující ministr zemědělství Marian Jurečka: odvolal generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka a znovuotevřel jednání o zemědělských dotacích v rámci Společné zemědělské politiky. Jen jejich přenastavením je podle ekologů možné zajistit, aby do roku 2030 minimálně 10 % zemědělské plochy sloužilo k ochraně biodiverzity a co nejdříve byla čtvrtina zemědělských ploch obhospodařovaná v ekologickém režimu. Zároveň musí připravit opatření, která pomohou lepšímu přirozenému zadržování vody v krajině nebo zajistit šetrnější užívání pesticidů a umělých hnojiv. [1] To slíbila samotná vládní koalice v koaliční smlouvě. [2]

Ekologické organizace a vědci již před Vánoci apelovali na ministra Jurečku, aby neodesílal návrh dotací Evropské komisi, připravený předchozí vládou a přepracoval ho v souladu s předvolebními sliby a koaliční smlouvou. Ministerstvo zemědělství před koncem roku toto přepracování přislíbilo. [3] Ekologické organizace však zatím nebyly pro další jednání nijak osloveny a nebyly také stále vypořádány jejich připomínky, které zaslaly již v polovině listopadu. Kromě technické schůzky 28. prosince, na kterou ekologické organizace pozvány nebyly, ministerstvo přislíbilo další schůzky v lednu. O jejich termínech či obsahu zatím není nic známo.

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA řekl:
“Vítáme, že ministr Jurečka a jeho nástupce Zdeněk Nekula uznali potřebu upravit návrh zemědělských dotací. Jinak by totiž nemohli naplnit své předvolební sliby. Očekáváme, že ministerstvo tento čas využije k zapracování připomínek ekologických organizací či Ministerstva životního prostředí, které byly předchozím vedením Ministerstva zemědělství ignorovány. Úprava dotací je zásadní, pokud chceme připravit naši krajinu na klimatickou změnu, zvrátit úbytek hmyzu a ptáků a zachránit naši půdu pro další generace.”

Jiří Beneš, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:

“Pro ozdravení našich lesů po kůrovcové kalamitě je nutné, aby ministr Nekula zajistil rychlé přijetí novely zákona o lesích. V ní je zejména potřebné prodloužit lhůty k zalesnění a umožnit vyšší podíl ponechaného mrtvého dřeva při těžbě. Lesy urgentně potřebují i novelizaci (a následně vypracování nového) zákona o myslivosti, díky níž by se lov zvěře odvozoval od množství škod a posílily práva vlastníků půdy.

Ve spolupráci s novým ředitelem Lesů České republiky by měl nastupující ministr zemědělství změnit strategii podniku tak, aby se zastavila plošná devastace chráněných krajinných oblastí neefektivní těžbou kůrovcem napadených stromů a soustředit se na řešení kalamity v hospodářských lesích.”


Kontakty:
Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA, 775 894 642, martin.rexa@hnutiduha.cz
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky pro editorky a editory:
[1] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/zmente-zemedelske-dotace-jinak-nenaplnite-predvolebni-sliby-koalicni-smlouvu-ekologicke
[2] https://www.pirati.cz/assets/pdf/KOALICNI_SMLOUVA.pdf
[3] https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2021_ministerstvo-zemedelstvi-upravuje.html

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz