Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády

24. 9. 2021 - PRAHA [Econnect / Fridays for Future ČR]

Studenti a studentky vyšli opět do českých ulic. Za klima stávkovali, jak po celém světě, tak v několika městech České republiky. Požadují, aby klima bylo prioritou nadcházející vlády. Zároveň apelují na voliče a voličky, aby volili pro klima a pro mladší generace. Dorazil například písničkář Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová.

Největší stávka proběhla v Praze na Malostranském náměstí. Tam se sešlo tisíce studentů a studentek. Stávky v Brně, Ostravě, Teplicích, Slavičíně a Frýdlantu začínaly v symbolický čas za minutu dvanáct. Studentstvo tím prý chtělo poukázat na fakt, že na řešení klimatické krize nám nezbývá moc času.

„V uplynulých čtyřech letech politici a političky neučinili zásadní kroky pro ochranu klimatu a naší budoucnosti. Proto jsme jim dali klimatické vysvědčení, ve kterém většina propadla. Za mladou generaci požadujeme, aby klima bylo prioritou číslo jedna příští vlády. Musíme snížit množství vypuštěných skleníkových plynů natolik, abychom dlouhodobě předešli hrozivému oteplení planety o 1,5°C oproti teplotám před industrializací. Následující čtyři roky budou pro řešení klimatu zásadní. V příštím volebním období potřebujeme činy, ne jen prázdné sliby,“ řekla ve svém projevu na pražské stávce za klima řečnice Klára Bělíčková.

Mluvčí hnutí Fridays For Future Stela Joudal a Klára Bělíčková se také dostaly k představení požadavků celého hnutí a jak podotýkají, také celé jejich generace. „Před dvěma a půl lety jste po nás chtěli konkrétní kroky. Milí politici a političky - teď jsme vám je vytvořili, jako patnáctiletí středoškoláci a středoškolačky za podpory odborníků a odbornic z oboru. Máme tři základní cíle podpořené dalšími požadavky. Těmi jsou: Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí; Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích; Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost,“ uvedla Bělíčková.

Také představili některé z jejich požadavků: Spravedlivý konec uhlí do roku 2030; Vytvoření postu nadstranické ministryně pro klima; Ochrana klimatu musí být prioritou příští vlády.

Na podiích vystoupili například ředitelky environmentálních a lidskoprávních organizací jako jsou Greenpeace, Hnutí Duha, Doctors for Future nebo Klimatická koalice a Amnesty International a zástupci občanských organizací Benjamin Roll s Monikou Šatavovou za Milion chvilek pro demokracii. Pozvání přijali i lidé z kulturní sféry jako například písničkář Tomáš Klus nebo slammer Anatol Svahilec. Dalšími hosty byl první ministr životního prostředí Bedřich Moldan, či bývalá ombudsmanka a chartistka Anna Šabatová. “Vy a vaše děti a jejich děti jste těmi budoucími generacemi a ve svém spravedlivém úsilí se můžete opřít o Listinu základních práv a svobod,” vyzvala a podpořila všechny zúčastněné chartistka Šabatová. Krátký vzkaz studentům a studentkám sepsal i historik a spisovatel Petr Pithart.

„Nyní stojíme na důležitém rozcestí. Buď se vydáme udržitelnou cestou krok za krokem směrem ke klimatické a sociální spravedlnosti, anebo vstříc klimatickému peklu a chaosu. Za čtrnáct dní voliči a voličky na onom rozcestí budou stát a budou rozhodovat o budoucnosti nás všech. Nejen, že tyto volby musí být o klimatu, tyto volby jsou o klimatu. A proto na ně apelujeme: Volte pro mladší generace, volte pro klima!“ vyzvala Stela Joudal, mluvčí Fridays for Future.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz