Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Summit OSN o potravinových systémech musí nastartovat urychlené řešení současné klimatické, zdravotní a ekologické krize

23.9.2021
Praha [Compassion in World Farming]
Autor: Romana Šonková, tel: 778 000 288

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) vyzývá světové lídry, aby využili hybnou sílu dnešního historicky prvního Summitu OSN o potravinových systémech (UN FSS) a přijali jasná a radikální opatření k transformaci těchto špatně fungujících systémů.

Summit, který se koná online právě dnes, se soustředí na hledání způsobů, jak tuto revoluční transformaci provést a napomoci k řešení naléhavých problémů v oblasti klimatu, zdraví a životního prostředí. Na světových lídrech pak bude, aby na konferencích, jako je COP26 v Glasgow v listopadu, přijali okamžitá opatření nezbytná k uskutečnění této transformace.

Philip Lymbery, globální ředitel CIWF a Šampion OSN v oblasti potravinových systémů, řekl: „Pokud chceme zachránit budoucnost pro zvířata, lidi a přírodu, na které jsme všichni závislí, máme před sebou příležitost využít impuls, který vytváří summit OSN o potravinových systémech, a jeho silný důraz na transformaci potravinových systémů - nikoliv pouze na jejich vylepšování.

Pokud chceme zajistit následujícím generacím budoucnost, ve které lze žít, transformace je naprosto nezbytná. Tato přeměna je v moci národních vlád a mezinárodních institucí, takže naše budoucnost skutečně leží v jejich rukou. Přesto otázka potravin a zemědělství na programu klíčových fór, jako je Konference OSN o změně klimatu konaná v listopadu, kupodivu chybí. Světoví lídři musí jednat dřív, než bude pozdě - není času nazbyt.“

Potraviny jsou zodpovědné za přibližně třetinu všech emisí skleníkových plynů a jejich produkce zabírá polovinu obydlené plochy planety. Průmyslová živočišná výroba je hlavní příčinou poklesu biologické rozmanitosti a způsobuje největší týrání zvířat na planetě. Samotné odvětví živočišné výroby je také zodpovědné za více skleníkových plynů než přímé emise ze všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.

Romana Šonková, zástupkyně CIWF v ČR, uvedla: „Výzkum jasně ukazuje, že celosvětové snížení spotřeby masa a mléčných výrobků je nezbytné, abychom se udrželi v planetárních mezích. Musíme také přejít na zemědělství šetrné k přírodě s důrazem na welfare zvířat, jako jsou ekologické zemědělství, pastevní chovy nebo smíšené systémy pěstování plodin a chovu hospodářských zvířat, abychom zabránili dalšímu katastrofálnímu úbytku biologické rozmanitosti."

CIWF se aktivně podílel na činnosti akčních skupin summitu a pracovních skupin pro udržitelný chov hospodářských zvířat. Přispěl také k Dokumentu C Klastru udržitelného chovu hospodářských zvířat: Sladění výroby a spotřeby (Alining Production and Consumption), který obsahuje tyto čtyři výzvy k akci:
1. Změnu rozměru živočišné výrovy a snížení spotřeby masa a mléčných výrobků
2. Přechod na přírodě blízké, regenerativní zemědělství
3. Podporu spravedlivé přeměny zemědělství
4. Přijetí dobrých standardů v oblasti životní pohody (welfare) zvířat.

Více o řešeních CIWF pro udržitelné zemědělství se dozvíte na www.ciwf.cz.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz