Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Avízo: Odborníci budou diskutovat o ochraně soukromí v elektronické komunikaci na on-line semináři přístupném veřejnosti

17.5.2021
PRAHA [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Organizace Iuridicum Remedium (IuRe) zabývající se digitálními právy pořádá ve spolupráci se Stálou komisí pro použití odposlechu Poslanecké sněmovny ve středu 19. května on-line seminář, který se bude formou dvou panelových diskuzí věnovat plošnému sběru metadat a šifrované komunikaci. Vedle řady odborníků a zástupců ministerstev se diskuze zúčastní i místopředseda evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Český stát už 15 let shromažďuje data o komunikaci každého z nás: nezná její obsah, ale po dobu šesti měsíců uchovává prostřednictvím operátorů informace o tom, s kým jsme si telefonovali, s kým jsme si psali, kdy a odkud jsme se připojovali k internetu. Tento plošný sběr provozních a lokalizačních údajů ("data retention") zejména pro potřeby bezpečnostních složek je v České republice hojně využívaným nástrojem při odhalování trestné činnosti. Stávající česká právní úprava však dle některých nerespektuje nedávné rozhodnutí Soudního dvora EU. Mělo by dojít k její změně? A jak by měla případně vypadat?

O tom bude diskutovat Kateřina Kašpárková z Odboru bezpečnostní politiky MV ČR, Jan Klouda z Vodafone Czech Republic, odborník na problematiku aplikace práva v kyberprostoru Jan Kolouch, ředitel odboru elektronických komunikací z MPO ČR Luděk Schneider, advokát Václav Vlk a Jan Vobořil, advokát IuRe.

Druhá diskuze se bude věnovat úvahám o tom, nakolik je třeba disponovat možností prolamovat důvěrnost komunikace, která se odehrává na široké řadě využívaných komunikačních platforem. Na jedné straně jsou zde argumenty bezpečnosti (například boj proti dětské pornografii), na druhé pak třeba obava z nalomení zabezpečení komunikace a zneužití těchto slabin ze strany organizovaného zločinu. Lze najít rovnováhu mezi přínosy a riziky? A nakolik je vůbec prolamování šifrování realizovatelné?

Diskuze na toto téma se zúčastní místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, datový novinář Jan Cibulka, Jakub Harašta z Ústavu práva a technologií Masarykovy Univerzity, kryptolog Tomáš Rosa a advokát Zdeněk Kučera.

Celý seminář bude streamován přes stránky Poslanecké sněmovny.

Podrobnější informace zde: https://digitalnisvobody.cz/blog/2021/05/07/on-line-seminar-aktualni-problemy-ochrany-soukromi-v-elektronicke-komunikaci/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz