Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výloha na Letné se zaplnila plasty vyplavenými z moří a oceánů. Začíná výstava ke knížce Plasticus maritimus, invazivní druh

22.4.2021
[nakladatelství jakost]
Autor: katerina.sochaci@jakost.net

Jedna z rozlehlých výloh letenského knihkupectví Kosmas se stane po celý měsíc galerií pro originální sbírku autorky knížky Platicus maritimus, invazivní druh z nakladatelství jakost. Knížka portugalské bioložky Any Pêgo se zaobírá problematikou znečištění přírody plastovými odpady a přivádí mladé čtenáře k přemýšlení o plastech v souvislostech a k údivu nad bohatostí života v mořích a oceánech. Skvělé ilustrace a přímočaré texty zvou na dobrodružnou výpravu za plasty vyplavenými mořem, které se mohou na chvíli stát „pokladem“ a nebo také objektem detektivního pátrání po jejich původu. Mimo ukázky z knížky kolemjdoucí ve výloze uvidí plastové předměty, které autorka knihy nasbírala na portugalských plážích. Vystavené předměty jsou jen malým vzorkem úlovků získaných mezi lety 2015 až 2020. Výstavu bude možné ve výloze knihkupectví zhlédnout až do poloviny května. Po dobu konání výstavy nabízí nakladatelství jakost knížku Plasticus maritimus, invazivní druh na svém e-shopu ve speciální akci o 20 % levněji.

Více než tři metry široká výloha knihkupectví Kosmas v ulici Milady Horákové se zaplnila plasty vyplavenými z oceánu a ukázkami z knížky Platicus maritimus, invazivní druh. “Úlovky z pláží a výstava ke knížce byla poprvé k vidění na podzim v rámci 9. ročníku knižního festivalu Tabook v Táboře. Výstava se setkala s velmi pozitivními ohlasy, předměty tu kvůli současné situaci musely zůstat, tak jsme moc rádi za možnost využít výlohu letenského knihkupectví Kosmas a opět vystavit několik kousků popisovaných v knize. Vše co lze ve výloze vidět ulovila na portugalských plážích autorka knihy. Přijďte se podívat, co všechno putuje našimi oceány a přečtete si v knížce, jaké mají tyto předměty historii a co bychom mohli udělat do budoucna my, abychom plasty v mořích omezili.”, dodává nakladatelka Jana Kostelecká

Knížka původně vyšla v roce 2018 v proslulém portugalském nakladatelství Planeta Tangerina a na festivalu dětských ilustrovaných knih v Bologni (BCBF) získala jednu z nominací za počin roku v kategorii non-fiction knih pro děti a mládež. Kniha je psána jazykem, kterému porozumí děti školou povinné, ale přináší poznatky, které ohromí i dospělé čtenáře. “Jedná se o věcný popis nového, invazivního druhu, se kterým musíme něco dělat. S návodem, jak ho sbírat, pozorovat, popisovat a třídit. S historickým exkurzem, jak vznikl, kde nám může být užitečný, ale kde se mu třeba naopak určitě vyhnout.”, dodává Jana Kostelecká.
Kniha sklízí úspěchy po celém světě a již vyšla ve více než deseti jazycích. „Je úžasné vidět, že je o knihu a její překlad do dalších jazyků takový zájem. Nepochybuji tedy, že zpráva o situaci plastů v mořích a oceánech poputuje mnohem dále, než jsem si kdy dokázala představit, a věřím, že je vše na dobré cestě k řešení tohoto problému,“ doplňuje autorka Ana Pêgo.

Zájemci si mohou knížku Plasticus maritimus, invazivní pořídit nyní ve speciální akci o 20% levněji přímo na e-shopu nakladatelství jakost. Spolu s knížkou Plasticus maritimus v nakladatelství vyšla kniha Moře v 300 otázkách a odpovědích, která odpovídá na 300 otázek v souvislosti s mořem a oceány (proč moře nepřeteče, kolik existuje ostrovů, proč jsou plameňáci růžoví, proč nejsou v Irsku hadi,…). Obě knihy lze ve speciálním balíčku na webu nakladatelství rovněž koupit o 20% levněji. Více info na www.jakost.net


––––––––––––––––
Plasticus maritimus, invazivní druh / Kosmas (Veverkova 16)
FB událost – http://bit.ly/PlasticusVýstava
Knížku Plasticus maritimus, invazivní druh a plastové předměty nalezené Anou Pêgo je možné ve výloze Kosmasu vidět až do poloviny května. O vystavených předmětech a celém projektu mluví autorka Ana Pêgo ve videu.


O autorech:
Mořská bioložka Ana Pêgo vyrůstala na portugalském pobřeží. Po dokončení studií se věnovala výzkumu oceánů a v posledních letech rozvíjí projekty environmentálního vzdělávání, jež propojují vědu s uměním. Z vyplavených plastů tvoří originální výtvarná díla a pátrá po jejich původu. Proto vznikl i projekt, později kniha Plasticus maritimus, invazivní druh. Ilustroval ji Bernadro P. Carvalho, spoluzakladatel nakladatelství Planeta Tangerina, držitel mnoha světových ocenění, mimo jiné čestného uznání za nejlepší design knihy v roce 2008.

Plasticus maritimus, invazivní druh
Pro čtenáře: 8–99 let / Cena: 270 Kč / Počet stran: 176 / Vydává: Jana Kostelecká – jakost / www.jakost.net
ISBN: 978-80-907800-0-2

Nakladatelství jakost:
Nakladatelství jakost vzniklo v roce 2016 se zaměřením se na non-fiction literaturu pro děti a mládež. Mezi vydané tituly patří kniha KOSMOS fyzika a žurnalisty Tomasze Rożka, první původní kniha nakladatelství K čemu jsou architekti Ondřeje Duška a Karoliny Jirkalové (nominace na Zlatou stuhu) a do českého prostředí nakladatelství přineslo světově uznávanou S.E.R.I.I. oborových průvodců D.O.M.E.K., D.E.S.I.G.N., H.U.D.B.A. a Z.A.H.R.A.D.A. Mezi nejnovější knižní přírůstky nakladatelství patří kniha Plasticus maritimus, invazivní druh a Moře v 300 otázkách a odpovědích.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz