Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí DUHA Jeseníky spustilo petici za záchranu nádraží

2.12.2020
JESENÍK [Hnutí DUHA]

Spolek Hnutí DUHA Jeseníky požádal dopisem Ministerstvo dopravy o převod budovy nádraží v Dětřichově nad Bystřicí do majetku spolku. Tato nabídka převzít nádraží a ušetřit státnímu rozpočtu 1,2 milionu korun určené na zbourání byla však Správou železnic odmítnuta. Proto spolek spustil internetovou petici za záchranu nádražních budov na adrese: https://www.petice.com/zachrame_nadrazi_na_trati_olomouc__krnov?u=6510572&uv=30758087. Chce tak přimět úředníky k zahájení dialogu o záchraně kulturního dědictví namísto jeho předražené likvidace.

Ministerstvo dopravy (Správa železnic) rozhodlo o demolicích nádražních budov nebo jejich částí na trati Olomouc - Bruntál. Již v letošním roce má proběhnout demolice nádraží v Dětřichově a demolice částí budov v Moravském Berouně a Valšově. Na další nádraží nyní úředníci zpracovávají dokumentaci. Na tyto práce jsou v rámci "rekonstrukcí" budov připraveny v rozpočtu ministerstva značné částky: 26,740 mil. Kč (Dětřichov nad Bystřicí), 31, 289 mil. Kč (Moravský Beroun) a 26,008 mil. Kč (Valšov). Tento svůj postup ministerstvo zdůvodňuje havarijním stavem budov a údajným nevyužitím. Přitom zde vede jedna z důležitých tratí jesenického předhůří a navíc ministerstvo ani na vyžádání nedokázalo havarijní stav prokázat posudkem statika, ale jen nepodepsanou nedatovanou zprávou s fotografiemi poškozených míst. Hnutí DUHA Jeseníky se domnívá, že demolice nádražních budov, které se chystají po celém území ČR, by něměly být řešením zanedbání údržby a správy majetku ze strany Správy železnic.

Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky řekl:
"Jenom barbaři likvidují kulturní hodnoty, které se zachovaly a které vybudovali předci. Náš kraj je bohužel významně postižený hospodařením komunistů, všude potkáváme ruiny kostelů, vesnic a domů. Nechceme se proto nečinně dívat, jak Správa železnic ignoruje historickou hodnotu technických staveb a staletých nádraží na trati 310. Náš spolek má ve svých řadách spoustu dobrovolníků i odborníků z řad stavařů nebo památkářů, zachránili jsme již gotický kostel v Pelhřimovech a rychtu v Karlovicích a jsme připraveni zachránit nejen nádraží v Dětřichově, ale podílet se na záchraně i dalších budov. Doufáme, že petice přiměje úředníky a politiky jednat."


Kontakt:
Ivo Dokoupil, 777 787 92, ivo.dokoupil@tiscali.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz