Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ptáci na krmítku – máme nový výukový program pro školy

23.11.2020
PRAHA [Česká společnost ornitologická]

Vzdělávání školní mládeže a budování pozitivního vztahu k přírodě je jednou z klíčových aktivit České společnosti ornitologické. Pro žáky základních škol pravidelně připravuje materiály obohacující výuku o environmentální rozměr. V letošním roce je pro učitele základních škol připraven kompletní výukový program o přikrmování volně žijícího ptactva. Program vrcholí sčítáním ptáků na krmítkách, které proběhne 8.–10. ledna 2021.


Děti zjistí, jak správně přikrmovat ptáky

Nově připravený výukový program seznámí žáky s druhy ptáků na krmítkách a se způsoby, jak je vhodně v zimním období přikrmovat. „Žáci si sami vyrobí jednoduché krmítko a budou pozorovat, kteří ptáci z okolí školy o něj jeví zájem,“ vysvětluje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Své znalosti si pak žáci otestují při pozorování ptáků na krmítku v rámci vědeckého výzkumu, který organi­zuje Česká společnost ornitologická pod názvem Ptačí hodinka.


Podklady jsou ideální i pro online výuku

Výukový program je určen pro žáky 3. – 5. tříd, s pomocí ho zvládnou i děti z nižších ročníků. „Velkou výhodou je, zvláště v dnešní době, že veškeré podklady k výukovému programu jsou na webu Ptačí hodinky volně ke stažení a mohou být využity i v rámci online výuky. Doufáme, že samotné sčítání již budou moci děti zažít se spolužáky ve svých třídách, pokud to ale situace nedovolí, není problém sčítat ptáky na krmítku z pohodlí domova třeba s rodiči,“ říká Hořáková.

Školy i další zájemci se už nyní mohou přihlásit ke sčítání přes tlačítko k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. „V minulém ročníku nám školy zaslaly data z více než 260 sčítání a doufáme, že i v následujícím ročníku je to bude bavit,“ přeje si Hořáková.

Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. „Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ říká Hořáková.

Výukové materiály jsou ke stažení zde: https://ptacihodinka.birdlife.cz/pro-skoly/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz