Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Chráníme nejvzácnější rostlinu Mladoboleslavska. Poslední populace hořečku nahořklého

23.11.2020
MLADÁ BOLESLAV [CSOP Klenice]
Autor: Ondřej Kořínek, tel: 725732474

Na pomoc silně ohroženým hořečkům nahořklým vyrazili starší i nejmladší členové ČSOP Klenice. Posekali a pohrabali jednu z mála lokalit, kde lze ještě tyto nádherné rostliny nalézt.

Do akce nejprve vyrazil silný muž se sekačkou, který louku u Vlčího Pole posekal. Druhý den převzali štafetu ženy s dětmi vybaveni hráběmi. Za dodržení tehdy platných koronavirových předpisů pomohli shrabat a odstranit biomasu, aby se příští rok hořcům dařilo ještě lépe než letos. Počasí jim přálo, a tak chytali poslední sluneční paprsky a obdivovali barevný podzim v lese.

„Hořeček nahořklý je náš nejvzácnější druh, který nám tady v regionu kvete. Jedná se o kriticky ohrožený druh, na které byl vypsán i záchranný program, jelikož jeho počty dramaticky klesají v celé ČR. U nás se mu naštěstí daří,“ okomentovala předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Louku u Vlčího Pole se stvoly hořečkům nahořklých jsme objevili v roce 2016. Na přelomu 21. století zde rostla ještě bohatá životaschopná populace čítající přes 150 kusů. Po převedení pozemku z orné půdy na lesní se zde zasázel smrkový les a hořečky začaly rapidně ubývat. Po získání souhlasu jsme v březnu 2016 provedli razantní asanaci pozemku. Od té doby se o pozemek každoročně staráme.

Hořečky mají světle fialové květy a kvetou od srpna do října. Mají rády bazičtější půdu, ale nejsou příliš náročné, a tak v minulosti rostly i na jiných substrátech. Ke své vitalitě ovšem potřebuje potlačování konkurenčně silnějších druhů a obnaženou půdu. Kdysi byly hořečky na našich lukách hojné, nyní se tento druh vyskytuje asi na 80 lokalitách. Jejich ústup je způsobem především absencí hospodaření na loukách a pastvinách.

Hořeček nahořklý patří mezi zákonem chráněné silně ohrožené druhy. Vážnost situace si uvědomuje i státní ochrana přírody, a proto připravila záchranný program. Podrobné informace k programu a péči o rostlinu si lze přečíst na stránkách záchranných programů.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz