Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podpořila model rodinného farmaření

23.9.2020
ROUDNICE NAD LABEM [Asociace soukromého zemědělství ČR]

Je velmi potěšující, že o zemědělství, péči o krajinu a o produkci potravin z rodinných farem a celkově o život na venkově projevuje stále větší zájem celá řada politických stran. Někteří z nich mají snahu přiblížit se problematice přímo v praxi, a to návštěvou některé z farem. To je i případ předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která si na toto téma přijela v pondělí 21. září podiskutovat s předsedou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Jaroslavem Šebkem na farmu jeho rodiny na Roudnicko.

Prohlídky farmy a následné diskuse se spolu s ní zúčastnil i lídr TOP 09 v Ústeckém kraji Michal Kučera, který se také věnuje oblasti životního prostředí. Bylo znát, že je téma zemědělství velice zajímá a Asociaci, zastupující přes 7,5 tisíce subjektů v českém zemědělství, berou jako důležitého partnera, s nímž dlouhodobě spolupracují. Jako výchozí základ této spolupráce je především velmi podobný náhled na základní hodnoty ve společnosti a ve státě a na podmínky podnikatelské veřejnosti a obecně proevropský směr. Užší spolupráce již probíhá v odborných zemědělských týmech a prostřednictvím konkrétních konzultací s poslanci v návaznosti na vývoj legislativy. Dobře fungujícím nástrojem je komise Voda/Sucho, jejíž vznik iniciovali právě zástupci ASZ ČR a TOP 09, a v níž dnes pracuje řada odborníků, ekologů, ale i politiků z dalších demokratických stran.

Diskuse na Podřipské farmě se vedla zejména k nastavení Společné zemědělské politiky EU v ČR, ze které vyplynulo, že zdejší ministerstvo zemědělství i vláda má jen mizivou snahu na skutečné podpoře malých či středních farmářů a zdaleka tu není využit značný potenciál SZP k podpoře evropského modelu zemědělství většinově založeného na rodinných farmách. Tento potenciál vidí Markéta Pekarová Adamová například i v Green Dealu, protože doufá, že by mohl přinést i v České republice potřebné změny, neboť není zastánkyní průmyslové zemědělství, které u nás z hlediska výměry stále převažuje.

TOP 09 je jednoznačně pro zastropování přímých plateb pro největší agrární holdingy a pro větší obecnou podporu rodinných farem, její předsedkyně proto přivítala návrh ASZ ČR na zahájení debaty k legislativnímu vymezení rodinných farem, který by podle ní mohl být přínosem pro krajinu a mohl by zvýšit dostupnost kvalitních potravin z farem na lokálních trzích a celkově prospět širší společnosti.

Jaroslav Šebek požádal Markétu Pekarovou Adamovou o zaměření pozornosti na novelu mysliveckého zákona, kde je nezbytné udělat změny ve vládním návrhu tak, aby se zabránilo dalším škodám na porostech a nedošlo k nehospodárnému využitích investovaných státních peněz na zalesňování kvůli okusu přemnoženou zvěří.

Obsahem jednání byla i další zemědělská a venkovská témata, která budou součástí dalšího rozvoje odborné komunikace mezi ASZ ČR a TOP 09.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz