Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stovka dobrovolníků v létě přispěla k ochraně divočiny a obnově našich lesů. Účastníci 23. ročníku Týdnů pro les a divočinu Hnutí DUHA v přírodě odpracují přes 3 500 dobrovolnických hodin

21. 8. 2020 - PRAHA [Econnect / Hnutí DUHA]

S končícím srpnem finišují také Týdny pro les a divočinu, které každým rokem pořádá Hnutí DUHA. Letos bylo pro zájemce připraveno celkem 8 turnusů napříč celou Českou republikou. Dosud proběhlo 6 turnusů, poslední dva Týdny pro les a divočinu se odehrají v příštím týdnu v bělokarpatském Radějově a v zaniklé obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Celková účast letošního ročníku dosáhne podle organizátorů rovné stovky dobrovolníků a dobrovolnic. Počet hodin odpracovaných pro dobro přírody v rámci všech 23 ročníků této akce tak letos přesáhne 81 500.

Stejně jako v loňských letech se práce, které se dobrovolníci a dobrovolnice věnovali, odvíjela především od charakteristik konkrétního území, kam se vypravili. V jihočeských Kaleticích tak pomáhali přeměňovat smrkovou monokulturu na odolný a rozmanitý les, na Rumbursku stavěli a ochraňovali oplocenky, ve Městě Albrechtice přispívali obnově lesa v kalamitní oblasti, na Králickém Sněžníku chránili mladé stromky proti okusu a na Šumavě v tomto týdnu přispívají k obnově rašelinišť. Účastníky a účastnice posledních dvou týdnů čeká v Bílých Karpatech práce na obnově orchidejové louky a na Osoblažsku zase obnova pobořeného kostela.

Při přípravě a realizaci letošním Týdnů pro les a divočinu se podobně jako v letech minulých podařilo pokračovat ve spolupráci se zástupci státního podniku Lesů ČR, správy CHKO Jeseníky, Města Albrechtice či NP Šumava tak, aby byla dobrovolnická práce co nejefektivnější.

Kromě možnosti aktivního přispění ke zlepšení stavu českých lesů a ochrany divočiny dostali účastníci a účastnice také možnost prohloubit své znalosti v této oblasti, ať už při praktické činnosti, tak také v rámci doprovodného vzdělávacího programu, který zahrnoval přednášky odborníků na vybraná témata z ochrany přírody, debaty na ekologická témata i exkurze za poznáním cenných míst a přírodních prvků každé z vybraných lokalit.

Týdny pro les divočinu jsou dnes pro už stovky lidí synonymem pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině. S jejich pořádáním začalo Hnutí DUHA už v roce 1998 a při přípravě prvního ročníku se inspirovalo ve Švýcarsku, kde podobné pracovně-vzdělávací pobyty v terénu pořádají už desítky let.

Týdny pro les a divočinu jsou součástí kampaně Zachraňme lesy, která mimo jiné prosazuje systematickou přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem odolnější, druhově i věkově pestré lesy. I proto jsou Týdny pro les a divočinu zaměřeny z velké části na pomoc během krize českých lesů.

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekl: "Velké díky patří všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, kteří přispěli k více než 80 000 hodinám práce pro les a krajinu. Během podzimu se bude ve Sněmovně hlasovat o mysliveckém zákonu, který může lesům pomoci neméně než dobrovolníci, ale jeho změna by jim mohla i uškodit."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz