Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na Králickém Sněžníku obnovují dobrovolníci lesy

3.8.2020
KRÁLÍKY [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Od soboty 1. srpna začali dobrovolníci Týdnů pro les a divočinu natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy. Z místního rozvodí odtéká voda do tří moří - Černého, Baltského a Severního. Péče o zdravý horský les i zadržování vody v krajině jsou zvlášť důležité v době rostoucího sucha a dalších projevů klimatických změn, jež způsobují zejména na Moravě masivní hynutí smrkových monokultur.

Na obnově vysokohorského lesa dobrovolníci každoročně pracují podle odborného plánu péče o toto území. Bydlí v horské chatě bez elektřiny a signálu, právě tento Týden pro les a divočinu je nejdobrodružnější ze všech, které Hnutí DUHA v létě pořádá. Vedle práce dobrovolníci na Kralickém Sněžníku poznají původní horské smrčiny, rašeliniště, arkto-alpínské trávníky, kamenné sutě či lavinovou dráhu.

Péče o Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník usiluje o vytvoření přírodě blízkého lesa. Přirozená obnova lesa ze semen místních stromů je ale velmi pomalá, narušovaná především přemnoženou zvěří. Proto se dobrovolníci Týdne pro les a divočinu zaměří především na semenáčky stromů, které budou natírat proti okusu zvěří, a opraví také poničené oplocenky.

Týdny pro les a divočinu jsou součástí kampaně Zachraňme lesy [1], která prosazuje systematickou přeměnu monokultur smrků a borovic na mnohem odolnější, druhově i věkově pestré lesy. Lesníci, Ministerstvo zemědělství i Ministerstvo životního prostředí již otevřeně přiznávají, že plošné hospodaření se smrkem je na většině území republiky minulostí, i proto jsou letos Týdny pro les zaměřeny z velké části na pomoc během krize českých lesů.

Týden pro les na Králickém Sněžníku je letošním pátým z celkem osmi, které Hnutí DUHA pořádá již 23. léto po celém území ČR od Bílých Karpat až po Šumavu. Každý z Týdnů v sobě spojuje environmentální vzdělávání s praktickým zapojením účastníků do konkrétních aktivit ochrany přírody.

Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu řekla:
"Rozpad smrkových monokultur už zasahuje většinu našeho území. Právě proto je tak podstatné chránit před zvěří malé semenáčky právě na Kralickém Sněžníku. Zdejší pestrá a jedinečná příroda nám ukazuje, jakým směrem se můžou vydat nové lesy i na mnoha dalších místech republiky."

Radislava Nožířová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky řekla:
"Tato akce se uskuteční již po sedmé. I letos se spolu s pracovníky Lesní správy Hanušovice těšíme na pomoc dobrovolníků při nátěrech přirozeného náletu listnatých dřevin a opravách oplocenek v Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník. Po celý týden budeme vysvětlovat principy managementu v národní přírodní rezervaci, některá opatření si každý vyzkouší i v praxi. Jako každý rok i letos jsme připravili výstup na vrchol Králického Sněžníku s výkladem o přírodě a historii."


Kontakty:
Kateřina Mášová, koordinátorka Týdnů pro les a divočinu, 776 816 228, tydnyprodivocinu@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více informací o výzvě Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Tento Týden pro les a divočinu je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí ČR. Finančně jej podpořili také Pardubický kraj a dárci Hnutí DUHA.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz