Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci i letos pomohou lesům ve správě Města Albrechtice. O víkendu začne třetí sezóna úspěšné spolupráce

23.7.2020
MĚSTO ALBRECHTICE [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Třináct dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA naváže na severozápadě Moravskoslezského kraje na práci svých předchůdců zejména při výsevu semen břízy a ochraně malých sazenic na holinách.

Bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé stanovištní nároky a odolnost výbornou přípravnou dřevinou. Na holinách rychle ochrání půdu proti rozpadu a erozi. Zajišťuje tak podporu pro další stromy, které vyrůstají v jejím stínu. V parnu a na rozsáhlých holinách je totiž naděje na přežití cílových dřevin, jako je buk či jedle, výrazně snížená. Donedávna přitom považovali lesníci břízu za plevel a z pasek ji vyřezávali, aby uvolnili prostor smrkům.

Pod dohledem zkušeného lesníka si účastníci a účastnice letošní dobrovolnické akce vyzkouší i další přírodě blízké metody ochrany a pěstování lesa. Připraven pro ně je i bohatý vzdělávací program složený z exkurzí a přednášek lesníků.

Letošní Týdny pro les jsou již 23. ročníkem oblíbeného pracovně-vzdělávacího programu, který Hnutí DUHA pořádá během léta po celém území ČR od Bílých Karpat až po Šumavu [1]. Každý Týden v sobě kombinuje prvky environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty s praktickým zapojením účastníků do konkrétních aktivit pro ochrany přírody a krajiny.

Jiří Beneš, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:

"Bezprecedentní hynutí zejména smrkových monokultur postavilo mnoho lesníků před zcela novou situaci. Musejí na vytěžených holinách vybudovat novou generaci lesa. Jsem rád, že naše úspěšná spolupráce s Městem Albrechtice pokračuje i letos a opět tak můžeme přiložit ruce k základním kamenům budoucího pestrého a odolného lesa. Zaměříme se na péči o již rostoucí listnáče, které se stávají laskominou pro spárkatou zvěř. Budeme pokračovat v obnově kalamitních holin vyséváním semen břízy, s čímž jsme započali už před dvěma roky. Bez rovnováhy v lesích mezi spárkatou zvěří a dalšími organismy však naše práce i snažení stovek lesníků v celé republice může přijít vniveč. Ministerstvo zemědělství proto musí v probíhajícím procesu novelizace zákona o myslivosti nastavit takové podmínky, aby spárkatá zvěř nezhatila práci lesníků."

Jana Murová, starostka města Město Albrechtice řekla:

"Jsem ráda, že i letos se podařilo navázat na spolupráci s Hnutím DUHA při obnově lesních porostů v Městě Albrechticích. Jedná se o vzájemně prospěšný vztah, kdy v našich lesích dochází k zalesňování holin přírodě blízkou metodou, a to výsevem břízy. Za odměnu pro dobrovolnice a dobrovolníky z Hnutí DUHA připravuje odborný lesní hospodář, pan Hermann, bohatý program ve formě exkurzí, přednášek a besed. Věřím, že i letos se bude jednat o velmi užitečnou a prospěšnou akci, stejně jako v předchozích ročnících."


Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více zde https://www.zachranmelesy.cz/cs/tydny-pro-les

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz