Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Cirkusáci přirovnali Pekarovou Adamovou k Hitlerovi

29. 7. 2020 - PRAHA [Econnect / Svoboda zvířat]

Situace kolem vládní novely zákona na ochranu zvířat proti týrání se vyhrocuje. Zástupci cirkusů si přestali brát servítky a začali se ostře navážet do svých oponentů. A to včetně politiků a odborníků, kteří prosazují postupný konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. Označují je za sraby a hovada, přirovnávají je k Hitlerovi.

Přirovnání k Hitlerovi si nedávno od zástupců cirkusů se zvířaty zastřešených iniciativou Cirkusy společně vysloužila předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová. Ta se totiž opakovaně postavila za návrh změny zákona, který by postupně zneužívání divokých (tvz. volně žijících) druhů zvířat v cirkusech zastavil. A není sama.

Ministra životního prostředí Richarda Brabce, který se také postavil za postupné ukončení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, označili zástupci cirkusů za lháře, sraba a hovado: “Takovou lež může vypustit jen ubohé lidské hovado, bezcharakterní srab, kterému chybí argumenty k férové věcné diskuzi. Pane ministře, styďte se!”

Cirkusy společně se pustili i do senátora MVDr. Přemysla Rabase a zároveň ředitele Safari Parku Dvůr Králové, kterého označili za demogoga a pokrytce. “Pane senátore, jste demagog a pokrytec! Zakladatel safari, pan Josef Vágner, zvířata miloval a s cirkusy spolupracoval. Teď se musí obracet v hrobě. Styďte se!” píše se na facebookovém profilu Cirkusy společně. Podobně ostře se navezli i do senátora a režiséra oblíbených večerníčků Václava Chaloupky, kterého také označili za pokrytce.

MVDr. Radku Kabrhelovou, veterinární lékařku a bývalou kontrolorku cirkusů Krajské veterinární správy, pro změnu označili za soudružku, která “buď lže”, a nebo “mluví pravdu a tyto prohřešky kryla.”. Také naznačili, že pokud prohřešky kryla, pak možná brala úplatky. MVDr. Kabrhelová totiž popsala svoji zkušenost veterinární inspektorky, kdy cirkusy nestavěly pro zvířata výběhy tak, jak je po nich požadováno ve vyhlášce. Její tvrzení potvrzují např. protokoly z kontrol cirkusů z roku 2017, které si vyžádala od Krajských veterinárních správ organizace na ochranu práv zvířat Svoboda zvířat.

Organizace Svoboda zvířat, která vede kampaň Cirkusy bez zvířat, rozumí tomu, že téma zvířat v cirkusech vyvolává emoce. Sama podle svých slov musí na svých facebookových profilech krotit fanoušky a usměrňovat diskusi. “Zástupci cirkusů jsou šoumeni a vyjadřují se často přehnaně. Už předloni pan Berousek prohlásil, že pokud projde zákaz drezury zvířat v cirkusech, vypustí tygry a lvy na Václavák nebo Ministerstvo zemědělství. Za iniciativou Cirkusy společně stojí pan Jaromír Pavlík, který pro změnu podle našich informací pracuje v televizi Nova, šoumenství je mu tedy také vlastní” říká koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat Anna Bernátková.

Svoboda zvířat ale zastává názor, že vše má své meze a že ve slušné společnosti se diskuse vede výměnou argumentů. “Považujeme za dost smutné, když někdo klesne tak hluboko, že své oponenty zesměšňuje a uráží. Bezostyšné urážení veřejných činitelů je pak přinejmenším za hranou slušného chování. A přirovnání paní poslankyně k Hitlerovi, to se prostě nedělá,” dodává Anna Bernátková.

Novela zákona, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, čeká v Poslanecké sněmovně na závěrečné hlasování ve třetím čtení. Novela se mj. zabývá divokými (tzv. volně žijícími) druhy zvířat v cirkusech. Během druhého čtení byl načten pozměňovací návrh Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, který by znamenal konec drezury pro nově narozené jedince všech divokých druhů zvířat. Návrh pro cirkusy zároveň přichází se zákazem rozmnožování a dovážení divokých druhů zvířat ze zahraničí. Po pěti letech pak má také dojít k zastavení kočování s divokými druhy zvířat.

Pro tento přísnější pozměňovací návrh se vyslovila řada odborníků a daří se pro něj najít i podporu napříč politickým spektrem. Postupné zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech má podporu např. i u premiéra Andreje Babiše.


-red-
Anna Bernátková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz