Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

ČEZ vypouští nejvíce rtuti do ovzduší. A chce pokračovat bez ohledu na nové limity. Akcionáři dnes grilují vedení ČEZ na valné hromadě

29.6.2020
PRAHA [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Velký transparent "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" nad vchodem do Kongresového centra Praha dnes vítal manažery a akcionáře firmy ČEZ při příchodu na valnou hromadu firmy. V humorném happeningu se muž s obřím teploměrem přes rameno domáhal doplnění rtutí zdarma. Akce pořádaná Hnutím DUHA s podporu Greenpeace a Limity jsme my upozornila na skandální skutečnost, že státem většinově vlastněná firma usiluje o výjimky z nových limitů pro znečištění ovzduší z uhelných elektráren.

Za nejkřiklavější případ, kdy firma ČEZ ohrožuje zdraví občanů, považují snahu prodloužit provoz zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady. Pro největší zdroj rtuti i skleníkového oxidu uhličitého do ovzduší [1] žádá ČEZ svolení státu, že bude vypouštět 4x více rtuti, než stanoví nový limit na ochranu zdraví [2]. A výjimku chce až do poloviny roku 2025, tedy rok a půl po předání elektrárny do rukou nového majitele, Pavla Tykače.

Prodeji Počerad mohly dozorčí rada a představenstvo firmy ČEZ do konce loňského roku zarazit, ale neudělaly to. Za to firma sklidila kritiku nejen od ekologických organizací kvůli poškozování zdraví lidí a prohlubování změny klimatu [3]. Ale obchod kritizují také menšinoví akcionáři ČEZ, kteří jej označují za nevýhodný pro ČEZ a výhodný pro konkurenční Tykačovu firmu [4]. Na kontroverzní prodej elektrárny i aktuální žádost o výjimku, která opět nahrává konkurenční firmě, se na dnešní valné hromadě podrobně dotazují zástupci a zástupkyně ekologických organizací [5] i minoritní akcionáři.

ČEZ jako největší provozovatel uhelných elektráren je i největší producent rtuti do ovzduší v ČR. Aktuálně ČEZ žádá o výjimky z limitů na ochranu zdraví kromě Počerad i pro tři další elektrárny (Tušimice, Prunéřov a Ledvice) a velkou teplárnu Trmice. Na základě analýzy žádostí se Frank Bold, Hnutí DUHA a Greenpeace domnívají, že udělení výjimek by bylo v rozporu se zákonem i metodikou Ministerstva životního prostředí. Pokud by všechny výjimky byly uděleny, bude celkem do životního prostředí vypuštěno 2739 kg rtuti navíc [6].

Podle podrobného modelování elektrizační soustavy ČR, které nechaly již dříve zpracovat ekologické organizace a sdružení energetických firem, je v případě rozumného využití potenciálu obnovitelných zdrojů možné odstavit všechny uhelné elektrárny do roku 2030 (modelování počítalo s pokračováním využívání elektřiny z uhelných tepláren) [7].

Kontroverzním aspektem řízení o výjimkách je spor o podjatost Krajského Ústeckého kraje. Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA předložily důkazy o tom, že Ústecký kraj podepsal smlouvu o podpoře investičních záměrů ČEZ a že od firmy dostává každoročně desetimilionové dary. Stejně tak doložili, že pomáhá prosazovat plány firem Pavla Tykače. Spor, který ohrožuje fungování uhelných elektráren, musí nyní rozhodnout ministr životního prostředí Richard Brabec [8].

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
"ČEZ nejen prodává elektřinu, ale také zdarma nám všem dodává nebezpečnou rtuť do ovzduší. A hodlá v tom pokračovat i přes limity na ochranu našeho zdraví. Nejkřiklavějším příkladem je snaha prodloužit provoz uhelné eletrárny Počerady, kde ČEZ žádá svolení úřadů vypouštět čtyřikrát více rtuti, než říkají nové limity. Velmi zarážející je, že výjimku chce i na prvních 18 měsíců, kdy již bude elektrárnu vlastnit jeho konkurent Pavel Tykač, kterému předtím elektrárnu přes protesty minortních akcionářů, odborníků i veřejnosti prodal. Na toto jsme upozornili happeningem a v této věci budeme také grilovat vedení ČEZ na dnešní valné hromadě."


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
Fotogalerie z akce ke stažení: https://www.uschovna.cz/zasilka/ZU3RL38FYVDKPMT5-YFT/
Při použítí fotografií prosím uvádějte kredit "Petr Zewlakk Vrabec"

[1] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nejvice-co2-v-cr-vypustila-elektrarna-pocerady/1879753
[2] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ekologove-cez-chce-z-pocerad-vypoustet-4x-vice-rtuti-nad-limit/1873657
[3] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-prodal-pocerady-tykacovi-ekologicke-organizace-budou-usilovat-o-uzavreni-elektrarny
[4] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/snobr-cez-dava-tykacovi-klic-k-budoucnosti-ceske-energetiky-83533
[5] Zástupci a zástupkyně ekologických organizací se budou účastnit na základě vlastnictví jedné akcie či na základě plné moc jiného akcionáře.
[6] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vyjimka-z-limitu-na-ochranu-zdravi-pro-pocerady-byla-nezakonna-v-rozporu-s-metodikou-mzp
[7] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf
[8] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/10928/podjatost-usteckeho-kraje-muze-ohrozit-provoz-vetsiny-uhelnych-elektraren-cez/

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz