Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nechceme, aby politici a fosilní korporace zneužili současné situace k prosazení další devastace klimatu, vzkazují studenti, kteří své páteční stávky za klima přesunuli na sociální sítě

3.4.2020
PRAHA [Fridays for Future]
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896

Dnes probíhá první online stávka za klima. Studenti v reakci na vládní opatření proti šíření koronaviru přesunuli páteční stávku na sociální sítě.

Středoškoláci v České republice stávkují od loňského března. Stávky za klima ke konci léta roku 2018 zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg. Jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

I přes náročnou situaci považují organizátoři za důležité uchovávat veřejné povědomí o změnách klimatu a naslouchat vědcům a odborníkům. V rámci protestu také vyjádřili své obavy ze zneužití současné situace k prosazení další devastace klimatu. Takové snahy studenti zaznamenali v uplynulých týdnech od některých politiků a fosilního průmyslu.

Účastníci stávky se do jejího průběhu zapojují sdílením fotografií s transparenty z jejich domovů s hashtagy #climatestrikeonline a #onlinezaklima. K fotografiím přídávájí umístění na Úřadu vlády ČR, kde se protestující virtuálně sešli.

Od 11 hodin organizátoři vysílali na své facebookové stránce stream projevů. Z hostů se k tématu vyjádřili například novinář a člen hnutí Limity jsme my Radek Kubala nebo ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková. Svůj videopozdrav studentům zaslal i herec a moderátor Petr Vacek. Fotografie stávkující přidávají na sociální sítě v průběhu dnešního dne.

"Koronavirová pandemie možná zastavila svět, podpora fosilního průmyslu ze strany politiků ale nekončí. ČEZ žádá o emisní povolenku pro nejšpinavější uhelnou elektrárnu Počerady, Polsko pokračuje v těžbě na dole Turów a ministr Havlíček využívá situaci ke znehodnocení evropských plánů na ochranu klimatu. K těmto krokům nemůžeme být ani v časech globální nákazy slepí," řekla ve svém streamovaném projevu členka hnutí Veronika Zemanová.

"Akce již v průběhu týdne vzbudila pozornost některých médií a povedlo se nám tak společně ve veřejném prostoru zdůraznit, že klimatická krize je i nadále aktuálním problémem. Máme také radost z počtu lidí, kteří se do stávky již zapojili a přidali své fotky na sociální sítě a věříme, že se během dne připojí ještě spousta dalších. Ukazuje to, že veřejnost jen tak snadno nedovolí politikům a fosilnímu průmyslu zneužít současné situace k prosazení svých špinavých cílů," shrnul dnešní akci mluvčí hnutí Petr Doubravský.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz