Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců mohou začít!

10.3.2020
Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295

Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři!

Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři! Netopýři a vrápenci využívají nejrůznější typy úkrytů v blízkosti člověka – prostorné půdy i štěrbiny ve střechách a na fasádách domů. Toto soužití však přináší netopýrům mnohá úskalí. Při rekonstrukcích domů zanikají místa jejich rozmnožování či zimování a někdy může dojít i k přímé likvidaci netopýrů. ČESON se proto dlouhodobě zaměřuje na přibližování jejich života a ochrany široké veřejnosti. V posledních letech také s využitím tzv. netopýří turistiky.
„Naší snahou je oslovit i tu část veřejnosti, která se o téma netopýrů a jejich ochrany primárně nezajímá. Hledáme proto nové cesty, jak informace zprostředkovat. Již několik let se věnujeme propagaci netopýrů na hradech a zámcích, aktuálně chystáme spolupráci se správci dalších turisticky atraktivních lokalit, jako jsou zpřístupněná stará důlní díla či vojenské pevnosti“, vysvětluje Eva Cepáková, koordinátorka projektu Skrytý život v památkách.
„Interaktivní mapa na našem webu přináší tipy na výlety do zajímavých míst, kde se mohou návštěvníci s netopýry blíže seznámit ve výkladu průvodců, s pomocí informačních cedulí nebo s využitím hravých pracovních listů pro děti. Na mapu, která v současnosti zahrnuje přes třicet lokalit, v letošním roce přibydou například hrady Landštejn a Lukov u Zlína, zámky Valeč a Libochovice, štoly v okolí Jílového u Prahy, důl Jeroným, ale i řada dalších míst včetně jeskyní. Od roku 2017 je v provozu úspěšná geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ a chystáme se zapojit i do další outdoorové hry, tzv. questingu“, přibližuje Cepáková.
„K šíření povědomí o zajímavém životě netopýrů využíváme i další moderní přístupy a technologie. Na třech lokalitách poběží v turistické sezóně přímé videopřenosy z letních kolonií, nahlédnout do soukromí těchto pozoruhodných savců bude možné také online. Připravujeme rovněž natáčení krátkého vzdělávacího videa“, doplňuje Dita Weinfurtová z ČESON.

Projekt „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“ je realizován s finanční podporou SFŽP. Více informací na: napude.sousednetopyr.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz