Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Svoboda zvířat: Čeká cirkusy se zvířaty změna?

26. 2. 2020 - PRAHA [Econnect / Svoboda zvířat]

Poslanecké sněmovně brzy proběhne druhé čtení novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vládní novela, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, navrhuje mj. zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých v cirkusech. Kromě toho předpokládá zavedení licencí pro veřejné vystoupení a rozmnožování u vybraných druhů šelem. Novelu ale možná ještě čekají změny.

Minulý týden totiž novelu projednával garanční Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, který podpořil změnu vládní novely. Pokud změnu schválí Poslanecká sněmovna, přestanou se drezurovat nově narození jedinci všech volně žijících (tzv. divokých) druhů zvířat. V cirkuse by se také nesměla tato zvířata množit a ani jinak nabývat. Navíc se stávajícími jedinci divokých druhů, které už cirkusy nyní vlastní, by do 5 let musely přestat kočovat.

Svobodě zvířat, která vede kampaň Cirkusy bez zvířat, připadá vládní novela co do ochrany divokých druhů zvířat v cirkusech nedostatečná a dlouhodobě se snaží o její změnu. Se změnou novely, kterou schválil Zemědělský výbor, je proto spokojená.

“Navržené změny vládní novely vnímáme jako kompromis. Cirkusům se umožní za určitých podmínek využívat stávající zvířata, ale kolotoč s drezurou nových a nových jedinců se konečně zastaví. Musíme nicméně vyčkat, jak se k tomu postaví Poslanecká sněmovna. Dokud zákon Parlamentem neprojde, může se stát ještě cokoliv,” říká Daniela Petržilková ze Svobody zvířat.

Svoboda zvířat dnes spouští online výzvu adresovanou všem českým zákonodárcům nazvanou “Pro cirkusy bez divokých zvířat”[1] Chce tím dát před konečným hlasováním Parlamentu najevo, že život divokých druhů zvířat v cirkusech českou veřejnost trápí, a vyzvat tak politiky, aby změnu vládní novely opravdu posvětili.

Divoké druhy zvířat v cirkusech netrápí jen ochránce zvířat. Několik dnů před jednáním Zemědělského výboru zveřejnila stanovisko Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad na své tiskové konferenci.[2] Ve stanovisku vyzývá poslance, aby zamezili odchovu a drezuře volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Podle nich je v dnešní době využívání zvířat, především tzv. divokých druhů, pouze pro účely pobavení publika mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy a Česká republika by měla začít tyto druhy skutečně chránit. Pod stanovisko asociace se připojilo přes 150 akademiků, veterinárních lékařů a odborných pracovníků.[3]

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz
 

[1] Výzva “Pro cirkusy bez divokých zvířat”: www.cirkusybezzvirat.cz
[2] Tisková zpráva České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad http://vedcihajizvirata.cz/tiskova-zprava-cazwv-praha-13-2-2020/ 
[3] Stanovisko asociace a podpora vědců: vedcihajizvirata.cz


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz