Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

S míčem se tu proháněl Rosický, teď se má sportoviště změnit na stavební parcelu

27.11.2019
Praha [Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov]
Autor: Milan Balahura, tel: 774 620 083

Nenápadná sportovní hřiště na samém okraji Střížkova, kde vyrůstal mimo jiné i legendární fotbalista Tomáš Rosický, se v poslední době dostala do popředí zájmu dvou městských částí a jejich občanů. Důvodem je navrhovaná změna územního plánu, která umožní rozlehlé sportoviště proměnit na lukrativní stavební pozemky. Zastupitelé obou městských částí se záměrem překvapivě souhlasili, občané Proseka a Letňan se ale bouří a sbírají podpisy pod petici.

Nenápadná sportovní hřiště na samém okraji Střížkova, kde vyrůstal mimo jiné i legendární fotbalista Tomáš Rosický, se v poslední době dostala do popředí zájmu dvou městských částí a jejich občanů. Důvodem je navrhovaná změna územního plánu, která umožní rozlehlé sportoviště proměnit na lukrativní stavební pozemky. Zastupitelé obou městských částí se záměrem překvapivě souhlasili, občané Proseka a Letňan se ale bouří a sbírají podpisy pod petici.
Když se dvaatřicetiletý Milan Balahura před několika lety přistěhoval do Chotěšovské ulice na okraji Střížkova, pochvaloval si blízkost velkých sportovišť zdejšího klubu SK Prosek i dobrou dopravní dostupnost zdejší obytné čtvrti. „Celá oblast Střížkova, Letňan a Proseku je vhodná pro život rodin s dětmi. Jedinou nevýhodou je nedostatečná občanská vybavenost, chybí tu místa ve školách a školkách, problémem je i parkování a hustá doprava v okolí,“ vysvětluje. O to víc ho překvapilo, že může být brzy o dost hůř.

Provozovatelé přilehlých sportovišť z klubu SK Prosek, v jehož vedení figuruje i kontroverzní postava českého fotbalu Karel Kapr, požádali v tomto roce příslušné radnice městských částí o změnu územního plánu, která by umožnila na pozemcích rozsáhlou developerskou výstavbu až devítipatrových obytných budov. „K mému překvapení se nikdo z vedení městských částí nepostavil na stranu zdejších občanů a na stranu sportu. Naopak, Rada městské části Praha 9 žádost o změnu územního plánu schválila v červnu tohoto roku a v Letňanech radní vyslovili souhlas na konci října,“ vysvětluje Balahura.

Reakce občanské veřejnosti přišla vzápětí. Balahura společně s dalšími občany dotčené oblasti sepsal petici a založil internetové stránky, kde celou problematiku vysvětluje. „Hlavním problémem je další zahušťování urbanisticky stabilizovaného území Střížkova, Proseku a Letňan. Místo toho, aby se stavělo na brownfieldech, staví se v místech, na kterých tomu není uzpůsobena infrastruktura. Například areál bývalé Kolbenky zeje prázdnotou, což platí i o tamější stanici metra. Proč se nestaví tam?“ ptá se se Balahura.

Občanům vadí i rušení sportovišť. Radní sice v usneseních deklarují, že budou společně s klubem SK Prosek usilovat o zajištění provozu sportovních klubů a vytvoření náhradních veřejných sportovišť, tomu však občané nevěří. „Takových případů známe z celé republiky plno. Sportovní klub pak pozemky prodá, ukončí činnost, developer postaví byty a na příslib náhradních sportovišť nebo provoz klubu si už nikdo nevzpomene. Jde o typickou salámovou metodu, jak privatizovat veřejný prostor ve prospěch soukromníků,“ kroutí hlavou Balahura.

Občanská petice, která vyjadřuje nesouhlas se zástavbou sportovišť a požaduje zamítnutí navrhované změny územního plánu, během několika dní nasbírala několik set podpisů. Z internetových stránek www.novyprosek.cz si podle webových statistik uživatelé neustále stahují petiční archy. „Zájem veřejnosti je obrovský, ukazuje se, že další zástavba není v zájmu občanů,“ dodává Balahura s tím, že občané mohou petici podepsat již na třech petičních místech –v pekárně Pec nám spadla u zastávky Českolipská, v Komunitním centru Knoflík na Proseku a v prostorách lezecké stěny Prostor v Letňanech.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz