Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Se záchranou divokých koní pomohla nová rezervace u Rokycan i dvě východočeské lokality

23.10.2019
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303

Do nové rezervace u Rokycan na západě České republiky přijela dnes skupina divokých koní z bývalého vojenského prostoru Milovice. Zvířata tam budou pomáhat s údržbou evropsky významné lokality, která chrání vzácné druhy v místech někdejšího vojenského cvičiště. Vznik nové rezervace na západě Čech zároveň pomohl se záchranou divokých koní ve středočeských Milovicích. Ti se dostali do ohrožení poté, co se opozdilo dlouhodobě plánované rozšíření.

„Plocha se skoro třicet let vůbec neudržovala, což je znát. Museli jsme ji vyčistit od odpadků,“ uvedl podnikatel Robert Beneš, který rezervaci založil. V minulosti odkoupil od ministerstva obrany přibližně čtyřicet hektarů bývalého vojenského areálu a dalších deset hektarů směňuje s městem Rokycany za jiný. Vznikne tak zhruba padesátihektarová rezervace, kde k divokým koním v budoucnu přibydou také zubři.

„Panu Benešovi i městu Rokycany patří velký dík za to, s jakou rychlostí zvládli vyřešit všechny potřebné formální kroky a umožnili tak vznik nové rezervace,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která založila rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v Milovicích.

Bývalé rokycanské cvičiště leží na jižním okraji města. Protéká tam Rakovský potok, ve kterém žije rak kamenáč. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje. Na území této evropsky významné lokality se vyskytují také užovka obojková, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin tam roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.

Se záchranou divokých koní z Milovic pomáhá také Česká společnost ornitologická. Do jejího ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře dorazil druhý transport, který ochranáři včera ze středních Čech vypravili. „Kolegové z České společnosti ornitologické nám vyšli vstříc a vytvořili prostor pro více koní, než původně plánovali,“ poděkoval Dalibor Dostál. Podobně pomohla i ochranářská organizace JARO Jaroměř, která v pondělí přijala menší skupinku koní do rezervace Plachta v Hradci Králové. Na Josefovských loukách i na Plachtě jsou pastevní rezervace s divokými koňmi od zimy roku 2018.

Odvoz části koní z milovické rezervace poskytl ochranářům potřebný čas na dojednání podmínek o zápůjčce pozemků se Středočeským krajem a vlastní rozšíření rezervace. Proces zapůjčení pozemků zahájili středočeští radní v roce 2016. Kvůli soudním sporům s bývalým nájemcem pak nebylo možné potřebné smlouvy připravit a podepsat. Rada Středočeského kraje pak vydala pokyn k jejich podpisu v září letošního roku, jejich podpis se zatím připravuje.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se stala světově nejsledovanějším českým projektem realizovaným v posledních letech. Opakovaně o něm psala prestižní média, jako New York Times, Washington Post, stejně jako BBC, Science, Der Standard a další sdělovací prostředky na pěti kontinentech.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz