Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dva koaliční poslanci navrhují, aby elektrárny mohly plýtvat uhlím. Podobnou přihrávku Tykačovi přitom už vláda dříve odmítla

15. 10. 2019 - PRAHA [Hnutí Duha / Econnect]

Dnes startuje schůze Poslanecké sněmovny a v seznamu druhých čtení - které jsou v návrhu programu už na dnešní večer - je také novela zákona o hospodaření energií. Poslanci Petr Dolínek (ČSSD) a Pavel Pustějovský (ANO) předložili dva různé pozměňovací návrhy k aktuálnímu znění novely, které fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti. V praxi jde o přihrávku pro byznys Pavla Tykače, který se snaží prodlužovat provoz elektrárny Chvaletice a vyhnout se zvyšování účinnosti, ale také snižování znečištění ovzduší.

Úplně stejnou změnu - kterou nyní navrhuje poslanec za ANO Pustějovský - v této novele přitom v únoru zamítla vláda, když přímo na svém zasedání nařídila odstranit tento novelizační bod z návrhu předloženého minulou ministryní průmyslu Martou Novákovou.

Oba návrhy navíc obsahují stejné, zcela mylné zdůvodnění. Poslanci v nich obsáhle vysvětlují, že elektrárny dnes musí draze modernizovat při sebemenší změně dokončené stavby (např. zateplení administrativní budovy). To je však omyl: povinnost se vztahuje pouze na změny spočívající v rekonstrukci kotle. To je explicitně uvedeno v prováděcí vyhlášce. Současná právní úprava tak není žádnou překážkou např. pro zateplení budov a úpravy či rozšíření skládky biomasy, jak uvádí návrh.

Nyní je novela zákona o hospodaření energií po projednání hospodářským výborem - kde poslanci Dolínek a Pustějovský svoje pozměňovací návrhy neprezentovali. Po druhém čtení se novela a pozměňovací návrhy vrátí na hospodářský výbor, kde se k nim vyjádří Ministerstvo průmyslu a obchodu i členové a členky výboru.

Zamezit plýtvání uhlím v nízkoúčinné výrobě elektřiny je jedním z pilířů Státní energetické koncepce ČR, která dokonce uložila zavedení penalizace nízkoúčinné výroby elektřiny z uhlí. Nerespektování tohoto přístupu ohrožuje do budoucna dodávky uhlí do tepláren. Novela by se Pavlu Tykačovi velmi hodila pro prodloužení životnosti zbývajícího bloku ve Chvaleticích. Ale také mu to velmi hraje do karet, pokud se uskuteční pro stát a občany nevýhodný prodej zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady právě Tykačovi.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí DUHA, řekl: "Kontroverzní podnikatel Pavel Tykač plánuje rekonstruovat další blok zastaralé uhelné elektrárny, ale nechce investovat do zvýšení účinnosti spalování uhlí. A ejhle, v poslanecké sněmovně se objevují pozměňovací návrhy k novele zákona o hospodaření energií, které by mu umožnily obejít povinnost minimální požadované účinnosti. Jeden z nich podává poslanec ANO Pavel Pustějovský a změna je přitom totožná s tou, jakou už jednou odmítla vláda, když novelu zákona schvalovala. Koaliční poslanec tedy pokoutně podkopává Státní energetickou koncepci ČR. Doufám, že současný ministr průmyslu Karel Havlíček i zbytek poslanců nehorázný návrh odmítne."

Laura Haiselová, právnička Frank Bold, řekla: "Když jsme před dvěma lety zkoumali okolnosti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, zjišťovali jsme, proč ministerstvo vydalo povolení i bez zlepšení účinnosti. Jde koneckonců o elektrárnu starou skoro 50 let. Úředníci ministerstva nám tehdy sami napsali, že požadavek zvýšení účinnosti se týká jen takové rekonstrukce, při níž se mění kotel elektrárny. Požadavky na účinnost tedy ve skutečnosti nejsou nijak přísné a není důvod pro jejich snižování nebo dokonce rušení."

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: "Jedno české rčení říká: Vyhoďte ho dveřmi a vrátí se oknem. O návrhu zrušit povinnost zvyšovat energetickou účinnost starých uhelných elektráren to platí dokonale. Už jednou ho odmítla vláda jako nesmyslný, a přesto se znovu vrací jako bumerang, tentokrát od individuálních koaličních poslanců. Je zřejmé, že Pavel Tykač velmi chce, aby tato změna prošla."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!

Informační partneři oblasti Lidská práva

Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
MOST PRO LIDSKÁ PRÁVA
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz