Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky

19. 7. 2019 - BRNO [Econnect / Hnutí Brontosaurus]

Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České Selo a sousední Kruščicí pokračuje již sedmým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Letos jsme ve spolupráci s Českou národní radou v Srbsku zahájili projekt na vybudování sítě turistických tras mezi místy obývanými krajany.

V Českém Selu dobrovolníci pomáhají s údržbou historické studně, obecních prostranství, hřbitova či křížků v okolí obce a vyvěšovali jsme zde také budky pro ohrožené ptactvo. V Kruščici přispěli Brontosauři k opravám krajanského domu z devatenáctého století, který bude sloužit jako muzeum a výstavní prostor. Pro místní děti jsme také uspořádali soutěžní odpoledne s ekohrami.

„Jsme moc spokojeni s tím, kolik práce mladí lidé z České republiky udělali pro naši obec," říká předseda České Besedy v Českém Selu Josef Bužek. „S Brontosaury spolupracujeme rádi. Vesnice na dvanáct dní ožije a na konci akce je vidět, kolik míst prokouklo a kolik se toho opravilo. Už teď se těšíme na setkání příští rok," dodává. „Hned je tu aspoň na čas veseleji," svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se stěhují pryč za prací.

Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí společenské události – zpívání u ohně, přednášky, výlety... Dobrovolníci například také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. „Je to skoro jako jet k babičce na venkov, s krajany jsme navázali opravdová přátelství," usmívá se pravidelná účastnice táborů Kristýna Hájková. „Určitě i díky tomu, že se nebojíme vzít do ruky rýč, hrábě či štětku," doplňuje Týna.

Letos Brontosauři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v obcích. Cílem je propojit obce Česko Selo a Kruštici s městem Bela Crkva a nakonec je provázat s krajanskými obcemi v sousedním Rumunsku.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již čtyřicet pět let. Jeho členové letos již poosmé pomáhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo tisíce km turistických tras. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

V létě Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice na hradech, zámcích, chráněných územích či stanicích pro handicapované živočichy. Na většinu akcí se lze stále hlásit. Zájemci informace najdou na webových stánkách www.brontosauurs.cz.

Fotky můžete omrknout na našem Facebooku:
https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/photos/pcb.10156987754246072/10156987659981072/?type=3&theater


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz