Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevšední zážitky nabízí netopýří noc v Týnci nad Sázavou a v Dobříši

21. 8. 2019 - PRAHA [Econnect / Česká společnost pro ochranu netopýrů]

Akce přibližující život tajuplných nočních savců se v rámci Mezinárodní noci pro netopýry uskuteční 24. srpna na hradě v Týnci nad Sázavou a 31. srpna v zámeckém parku v Dobříši. Malé i velké návštěvníky čeká na obou místech pestrý program – hravá netopýří stezka, přednáška s promítáním či vycházka s ultrazvukovým detektorem. Chybět nebude setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. V týnecké hradní věži lze navíc nahlédnout přímo do úkrytu těchto zajímavých živočichů.
Mezinárodní noc pro netopýry se v Česku letos koná již po třiadvacáté, během srpna a září se lidé mohou se životem, výzkumem a ochranou letounů blíže seznámit na více než 50 místech po celé republice. Mezi nimi tradičně i na hradě v Týnci nad Sázavou nebo na zámku v Dobříši. Akce pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Městským muzeem v Týnci nad Sázavou, Správou zámku Dobříš a Ochranou fauny ČR.
„Obě uvedené památky jsou pro konání této osvětové akce více než vhodnými místy – v týnecké hradní věži a na dobříšských zámeckých půdách totiž sídlí letní kolonie netopýra velkého. Samice našeho největšího druhu netopýra zde každoročně během léta rodí a odchovávají svá mláďata. Obě lokality jsou díky tomu zařazeny do soustavy chráněných území Natura 2000“, říká Petra Schnitzerová z ČESON, která zde netopýry dlouhodobě monitoruje.
„Majitelé a správci obou památek jsou také nositeli památeční plakety „Náš soused je netopýr“, kterou naše společnost uděluje za vstřícný přístup a spolupráci při ochraně těchto živočichů. Jedná se tedy o lokality, kde je možné lidem prezentovat příklady dobré praxe při soužití s netopýry pod jednou střechou. To nebývá vždy bez problémů, většinou je však lze vhodnými technickými postupy vyřešit. Mezinárodní noc pro netopýry je výbornou příležitostí, jak širokou veřejnost s těmito možnostmi blíže seznámit“, doplňuje Eva Cepáková z ČESON.
Návštěvníky obou akcí čeká bohatý program: „Zejména pro děti je připravena stezka s úkoly, kde si hravou formou vyzkouší svoje znalosti o netopýrech nebo některé dovednosti související s jejich výzkumem. Lidé se mohou těšit také na ukázku ochočených trvale hendikepovaných netopýrů, přednášku o životě a ochraně těchto pozoruhodných nočních savců či následnou vycházku s ultrazvukovými detektory, pomocí kterých lze poslouchat jejich echolokační signály. V Týnci se navíc s průvodcem podívají přímo do úkrytu letní kolonie v předposledním patře věže,“ vyjmenovává Jitka Kocíková z Ochrany fauny ČR a dodává: „V Týnci nad Sázavou je začátek programu od 19 hodin, v Dobříši ale začínáme již v 17 hodin. Všechny zájemce srdečně zveme.“
Akce se konají v rámci projektu ČESON finančně podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz