Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Otevřený dopis ministru životního prostředí Mgr. Richardu Brabcovi ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního na části území České republiky

13.8.2019
PRAHA [Zemědělský svaz ČR]

Vážený pane ministře, obracím se na Vás v návaznosti na nedávno proběhlá jednání ve věci řešení kalamitního přemnožení hraboše polního v kontextu dopadu na sektor zemědělství, přírodu a krajinu a také zdraví občanů z pohledu zvýšeného tlaku hrabošem přenášených nemocí.

Musím se přiznat, že postoj ministerstva životního prostředí v této věci, a ochota Vámi řízeného resortu hledat účinný a efektivní kompromis pro řešení nastalé situace pro mne byl, a nadále zůstává hlubokým zklamáním. Slova o zanedbané prevenci ze strany zemědělců, zavádějící mediální prezentace možných dopadů plošné aplikace přípravku na hubení hlodavců v krajině a neschopnost reflektovat odborná fakta (např. ze strany ÚKZÚZ, MZe) neslučující se s Vaším vyhraněným postojem mne vedou k závěru, že osudy lidí, kteří v zemědělství a na venkově ekonomicky působí (a jsou na těchto aktivitách existenčně závislí), Vám jsou zcela lhostejné. Váhám, zda jsou Vaše postoje jen chladným politickým kalkulem získat voličské body od široké veřejnosti, které pod nekorektní mediální masáží propadala panice, nebo se jedná jen o nedostatek informací a odborného vhledu na celý problém.

Chtěl bych věřit, že druhé zmiňované je pravým důvodem Vaší nepochopitelné a neústupné pozice k nalezení rozumného kompromisu. Proto jsem se rozhodl Vás veřejně vyzvat k návštěvě postižených oblastí a nabídnout Vám prostor pro získání potřebných informací a praktického pochopení situace na místě. Zemědělský svaz ČR pro Vás připraví jednodenní program v moravském regionu, ve kterém byste nejen získal osobní zkušenost se stavem věci, ale jsme připraveni Vám poskytnout i nevšední zážitek kladení granulí Stutox II do nor, jak Vámi řízený resort vehementně prosazuje.

Věřím, že s Vaším přispěním bychom mohli stanovit výkonnostní normy této aktivity tak, abychom mohli bezpečně zažehnat kalamitní stav hraboše polního. Po této zkušenosti bych s Vámi rád projednal i možné zapojení pracovníků MŽP a jemu podřízených organizací do „ostrého režimu“ pokládky tohoto prostředku do nor ve všech postižených regionech, naplánoval časový harmonogram těchto prací, distribuci lidských zdrojů resortu ŽP do jednotlivých okresů, časový rámec proškolení „brigádníků“ dle platné legislativy, a závazný deadline pro finalizaci této práce. Jestliže je kladení granulí do nor preferovaným způsobem řešení kalamity ze strany MŽP, jistě naši výzvu neodmítnete a s vyhrnutými rukávy nám ukážete, jak snadné toto řešení v praxi je. Ačkoliv jsem přesvědčen, že úřednictvo Vámi řízeného resortu by tuto činnost jistě hravě zvládlo v rekordně krátkém čase, přesto si dovolím k této aktivitě vyzvat i zástupce nejaktivnějších environmentálních organizací jako je Česká společnost ornitologická nebo Svaz ochránců přírody, aby nám práce odsýpala od ruky.

Těším se na Vaši kladnou odpověď a plodnou spolupráci

S pozdravem
ing. Martin Pýcha
Předseda ZS ČR

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz