Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Generální tajemník OSN a ekologické organizace vyzývají premiéra Babiše, aby podpořil ambiciózní klimatické cíle a uhlíkovou neutralitu v EU

19. 6. 2019 - PRAHA [Econnect / Klimatická koalice]

Klimatická koalice ekologických a rozvojových organizací vyzývá premiéra české vlády, aby na zasedání Evropské rady 20. a 21. června přestal blokovat ambiciózní cíl EU dosáhnout co nejrychleji čistých nulových emisí skleníkových plynů. Měl by naopak podpořit nejen tento cíl, ale i všechny další závazky z něj vyplývající. Včetně závazku, který bude oznámen na klimatickém summitu OSN v září 2019, či rozpočtového návrhu EU, který propojí národní a regionální investiční priority s klimatickými cíli EU a vyčlení pro tento účel 40 % rozpočtu.

Během nadcházejícího zasedání Evropské rady budou premiérky a premiéři členských států projednávat návrh dlouhodobé strategie ochrany klimatu v EU, jejímž cílem je dosažení klimaticky neutrální ekonomiky do roku 2050. Jde o poslední formální příležitost tento závazek EU prodiskutovat před klíčovým mezinárodním klimatickým summitem, který pořádá generální tajemník OSN letos v září.

Podle vědců z celého světa si již nemůžeme dovolit déle ztrácet čas. Pokud se globální teplota zvýší o více než 1,5 °C oproti předindustriální době, lidská civilizace bude velmi pravděpodobně čelit katastrofickým dopadům změny klimatu. Generální tajemník OSN António Guterres proto nyní evropské lídry žádá, aby společný cíl EU dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 podpořili.

Povinnost předložit dlouhodobou strategii ochrany klimatu vyplývá z Pařížské dohody. EU musí být vzhledem k historické odpovědnosti za emise a kapacitě přejít na bezemisní ekonomiku mezi prvními, kdo tuto strategii přijme. Nedávné volby do Evropského parlamentu a bezprecedentní mobilizace stovek tisíc mladých lidí a dalších občanů po celé EU navíc dokládají, že rychlé přijetí účinných opatření na omezení emisí požaduje také veřejnost.

Česko ovšem patří ke skupině pouhých šesti států, které dosud cíl klimatické neutrality do roku 2050 nepodpořily. Premiér Andrej Babiš v této souvislosti prohlásil, že ochrana klimatu nesmí být na úkor českého průmyslu. Český průmysl ale naopak riskuje, že mu ujede vlak, pokud se k dekarbonizaci včas nepřidá.

Návrh strategie navíc ukazuje, že dosažení nulových emisí je nejen proveditelné, ale je také v ekonomickém zájmu všech členských zemí. Závazek dosáhnout co nejrychleji klimatické neutrality nejen zabrání obrovským ekonomickým ztrátám způsobeným změnou klimatu, ale také přispěje k technologickým inovacím a vzniku nových pracovních míst v nízkouhlíkové ekonomice. Kromě toho Česko musí počítat s tím, že dekarbonizace ekonomiky bude mít do budoucna vliv i na množství financí, které naše země bude moci čerpat z příštího rozpočtu EU.

Rada bude na zasedání řešit také Strategickou agendu EU na příštích pět let. V té by již měly figurovat ambiciózní klimatické cíle. Zástupci členských států by tak vyslali jasný signál, že je pro ně udržitelná budoucnost jejich občanů hlavní prioritou.

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, řekla:
"Česká republika chce být plnohodnotným členem EU, nikoliv státem druhé kategorie. Nyní má šanci právě toto dokázat a přidat se k naprosté většině členských států, které již uhlíkovou neutralitu do roku 2050 podpořily. K závazku se nyní přidalo jak důležité Německo, tak i dvě země Visegrádské čtyřky - Slovensko a Maďarsko. Není tedy již na co čekat."

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl:
"Andrej Babiš a další evropští lídři tento týden rozhodnou, v jakém stavu přenecháme planetu nastupujícím generacím. Je to jedna z posledních šancí, jak omezit drastické dopady změn klimatu. Pokud se státníci dohodnou na klimatické neutralitě do roku 2050, může to být rozhodujícím počinem pro zářijové jednání klimatického summitu OSN. Bez ambiciózní Evropy nebudou žádné ostatní světové státy ambiciózní."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz