Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Valná hromada ČEZ pokračuje non-stop i dnes. ČEZ podpořil uhlíkovou neutralitu EU, kterou česká vláda odmítá. Prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi je nejistý

27. 6. 2019 - PRAHA [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!]

I po dlouhých dvaceti hodinách dnes nad ránem stále pokračovalo jednání valné hromady ČEZ, nejdelší v historii. Akcionářky a akcionáři během něj položili představenstvu přes 500 otázek, nejčastěji k plánovanému prodeji uhelné elektrárny Počerady kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, souladu firemní strategie se společnými evropskými cíli pro ochranu klimatu a modernizaci energetiky a také k transparentnosti rozhodování představenstva.

Střet mezi představenstvem a minoritními akcionáři proběhl zejména kvůli tomu, že představenstvo odmítlo zařadit na jednání valné hromady bod k prodeji uhelné elektrárny Počerady. Prodej elektrárny zůstává i nadále ve hře; zůstává v ní ovšem i možnost, že ČEZ si v souladu s přáním minoritních akcionářů i ekologických organizací elektrárnu ponechá.

Elektrárna Počerady patří mezi nejstarší a nejplýtvavější uhelné elektrárny u nás. V současnosti je největším tuzemským zdrojem emisí skleníkových plynů, ročně vypouští do ovzduší 5,5 milionu tun CO2, což odpovídá všem emisím z nákladní autodopravy v České republice [1]. Zároveň je i největším českým znečišťovatelem ovzduší vysoce toxickou rtutí [2]. Každou minutu spálí 10 tun uhlí, z toho 6,5 (kvůli nízké účinnosti) proletí bez užitku komínem a chladícími věžemi. Elektrárna přitom vyrábí téměř třikrát méně elektřiny, než se každoročně z ČR vyveze do zahraničí [3].

V kontrastu s lavírováním kolem osudu elektrárny Počerady, vyjádřilo představenstvo ČEZu podporu cíli 100% uhlíkové neutrality Evropské unie do roku 2050 "protože to považuje za správné". Přijetí tohoto cíle navrženého Evropskou komisí přitom minulý týden na Radě EU česká vláda společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem zablokovala. V této otázce je tedy ČEZ progresivnější, než vláda.

Jednání bylo krátce po zahájení přerušeno protestem organizace Greenpeace. Ještě před začátkem akce přišla jedna z akcionářek v převleku za uhlí poděkovat vedení firmy za to, že tento fosilní zdroj hodlá nadále podporovat. Následně šestice protestujících přímo před pódiem v konferenční místnosti a desítky dalších u vstupu do jednací místnosti rozbalili transparenty vybízející k uzavření elektrárny Počerady a ukončení doby uhelné. Prodejem své největší uhelné elektrárny Počerady do soukromých rukou by totiž ČEZ ohrozil splnění státních klimatických a energetických plány [4].

Jen během valné hromady se připojilo dalších 1000 lidí k výzvě vládě a dozorčí radě ČEZ, aby zastaralou elektrárnu neprodávaly, ale co nejdříve uzavřely: https://smradzpocerad.cz/

Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace, řekl:
"Představenstvo ČEZ si patrně myslelo, že se může vyhnout diskusi o nesmyslném a nebezpečném prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi, když odmítlo zařadit tento bod na pořad valné hromady. Dopadlo to přesně opačně: akcionáři už 10 hodin vedení firmy grilují otázkami, ve kterých se prodej Počerad opakuje patrně nejčastěji. Dozorčí rada opatrně připustila, že o prodeji už třikrát jednala a dosud nedošla k žádnému závěru. Doufáme, že dozorčí rada nakonec celou transakci zastaví stejně jako v roce 2017. Už proto, že tehdy mohl ČEZ utržit až 10 miliard korun, zatímco nyní jen pouhé 2 miliardy.."

Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Představenstvo ČEZu zde na valné hromadě překvapilo podporou uhlíkové neutrality EU v roce 2050, kterou česká vláda spolu s Polskem, Maďarskem a Estonskem blokuje. V kontrastu s tím představenstvo ČEZ lavíruje v otázce prodeje uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Prodej soukromému majiteli, který plánuje využívat uhlí další desítky let, by znamenal vypuštění více skleníkových exhalací a toxických látek do ovzduší. Je na dozorčí radě, aby ekonomicky a strategicky nevýhodný obchod definitivě odmítla."

Kateřina Holá, Limity jsme my, řekla:
"Vítáme závazek ČEZ k uhlíkové neutralitě k roku 2050, to ale nestačí. Pokud chceme předejít největším škodám, musíme začít odstavovat zastaralé elektrárny co nejdříve. Počerady jsou už dnes jednou z nejšpinavějších a nejméně hospodárných elektráren u nás a od roku 2021 dost možná nebudou splňovat nové evropské emisní limity. Prodejem uhlobaronovi Tykačovy by si ČEZ zdánlivě umyl ruce, ale ve skutečnosti bychom následky draze zaplatili my všichni."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz