Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kulturně komunitní centrum Žitná - Praha 1, Nové Město

28.6.2019
PRAHA [Komunitní centrum Žitná - Nové Město]
Autor: Denisa Cháberová, tel: 734789317

Kulturně komunitní centrum v Žitné ulici díky podpoře Operačnímu programu EU – Praha pól růstu dále pokračuje a rozšiřuje svoji činnost. Nabízí nejen aktivity ženám, případně mužům, bez domova nebo ztrátou bydlení ohroženým, ale snaží se také budovat mosty mezi lidmi na okraji společnosti a širší veřejností. V závěru první etapy projektu je již zřejmé, jak to komunitnímu centru v novém kabátě sluší.
„V lednu 2019 jsme vstoupili do nového období našeho komunitního centra šťastnou nohou díky schválení navazujícího projektu. Stejně jako předchozí projekt „Vznik a rozvoj kulturně komunitního centra“ je také nový projekt financován Evropskou unií a to do prosince 2020. Cílem tohoto projektu je nejen zachování stávajících aktivit předchozího projektu, ale i rozšíření o aktivity nové“, říká vedoucí centra Denisa Cháberová.
Mezi pravidelné aktivity patří například společné vaření a stolování, ateliérové činnosti nebo filmové a literární kluby. Od ledna mají návštěvníci centra možnost dále navštěvovat např. kurzy angličtiny pro nováčky nebo zvyšovat své kompetence na trhu práce formou motivačních programů. Na modelových situacích si mohou procvičit zvládání konfliktů, efektivní řešení problémů nebo teoreticky projít celým procesem výběrového řízení a osvojit si práva a povinnosti, která na trhu práce mají. JOB klub jim pak otevírá příležitosti hledat pro sebe vhodné zaměstnání či brigádu a učit se, jakou formou se o ně nejlépe ucházet. Komunitní centrum vytváří pracovní příležitostí také přímo v rámci svých aktivit. Ženy či muži bez domova tak mohou například připravovat tvůrčí dílny pro veřejnost nebo prezentovat centrum a problematiku bezdomovectví na veřejných akcích. Další rozšíření pravidelných aktivit Komunitní centrum připravuje na podzim. Půjde zvláště o divadelní dílny, kde si účastníci procvičí své vyjadřovací schopnosti, nebo o kurzy práce na počítači.
Cílem aktivit Komunitního centra není jen pomáhat překlenout nepříznivou sociální situaci a pomoci s návratem do běžného života, ale také odstraňovat mýty o bezdomovectví a propojovat ty, kdo se ocitli na okraji společnosti, se širší veřejností. Také letos centrum plánuje řadu kulturních akcí otevřených širší veřejnosti, zejména přednášek a vystoupení zajímavých osobností. Jednou z nejvýraznějších akcí, při které nás bude moci veřejnost potkat, je Sametové posvícení, tak trochu jiná oslava 17. listopadu. Komunitní centrum má za sebou již úspěšnou účast ve dvou ročnících a plánuje v tradici pokračovat. Satirický průvod vtipně přistupuje ke kritice různých společenských problémů a nedostatků. V minulých letech klika KC upozorňovala na křehkost sociálních jistot, na zvyšující se skupinu obyvatel ohrožených chudobou, na obchod s chudobou a absenci zákona o sociálním bydlení.
O aktivitách centra, stejně jako o problematice bezdomovectví z druhé strany, tedy z pohledu a pera lidí bez domova, si lze počíst ve čtvrtletníku Žitná. Pravidelní účastníci Komunitního centra se v rámci novinářských workshopů vedených redaktorkou časopisu ART Bárou Alex Kašparovou naučili jak tvořit časopis a nyní již tvoří s podporou pracovnic KC sami. Jejich vyjadřovací schopnosti, trpělivost, vytrvalost a profesionalita se lepší s každým novým číslem.
„Naše Kulturně komunitní centrum je živý organismus, který se stále rozvíjí a roste. Je pro nás velkou výzvou, do jakých rozměrů se vyvine“, dodává Denisa Cháberová. „Ke konečné podobě centra a k jeho dynamickému příběhu se může připojit každý. Příležitostí smysluplně podpořit lidi bez domova, přispět k odstraňování společenských stereotypů a upozornit na bolestivá sociální témata je u nás celá řada, nové nápady jsou vítány,“ dodává.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz