Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hrozí Zdeněk Bakala číslo 2? Pavel Tykač snižuje mzdy ve Vršanské uhelné a vysává miliardy. Ždímat chce i vysoce ziskovou Elektrárnu Počerady

4. 6. 2019 - VRŠANY [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!]

Ve firmě Vršanská uhelná vlastněné Pavlem Tykačem klesá každý rok průměrná mzda. V roce 2017 (z nějž jsou k dispozici nejnovější údaje) byla již o 1 700 korun nižší než v roce 2014. Za stejné období vyplatila firma svému majiteli rekordní částku 7,85 miliardy korun na dividendách. Stát v tomto období dostal na poplatku z vydobytého uhlí pouze 0,24 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněných výročních zpráv společnosti.

Vršanská uhelná je část bývalé Mostecké uhelné společnosti. Její přechod do soukromých rukou uhlobaronů byl pro stát velmi nevýhodný a dodnes ho řeší české soudy. Nyní Pavel Tykač usiluje o převzetí největší české uhelné elektrárny v Počeradech od většinově státního ČEZu. Elektrárna kupuje uhlí právě od Vršanské uhelné, která by ji měla převzít. Jedná se o další vysoce ziskový podnik - za poslední tři zdokumentované roky (2015-2017) byl čistý zisk v součtu 1 miliardu korun.

Spojením velkolomu, který má těžbu povolenou až do roku 2052, a nedaleké uhelné elektrárny se odliv peněz do daňového ráje na Kypru (kde sídlí mateřská společnost vlastnící Vršanskou uhelnou) nejen posílí, ale také také prodlouží na desítky let. Příklad OKD a jejího někdejšího majitele Zdeňka Bakaly ukazuje, že je potřeba zasáhnout včas a zabránit nadměrným únikům financí z uhelných firem.

Hnutí DUHA a Greenpeace nedávno upozornily, že prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi a její další dlouhodobý provoz by rozvrátil klimatickou i energetickou strategii státu. Proti prodeji se postavily významné české osobnosti - například někdejší premiéři Petr Pithart či Vladimír Špidla, mostecká lékařka a senátorka Alena Dernerová, primář dětského oddělení žatecké nemocnice Jiří Biolek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Michal V. Marek, známá socioložka Jiřina Šiklová či bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ladislav Miko, Libor Ambrozek a Martin Bursík, přední expertka na hodnocení zdravotních rizik a lékařka Eva Rychlíková a dalších více než padesát uznávaných představitelů a představitelek medicíny, vědy, umění a lokální i celostátní politiky.

K výzvě osobností se zároveň připojují lidé na stránce: www.smradzpocerad.cz, k dnešnímu dni jich je už téměř 4100.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Útlum uhlí musí být rychlý a sociálně ohleduplný, Pavel Tykač však ukazuje, že v jeho režii bude dlouhý a bolestný pro stát i zaměstnance. Od státu získané firmy jsou pro něj jen zdrojem financí, a když může ušetřit na hornících, tak to bez mrknutí oka dělá a snižuje jim mzdy. Spojením velkolomu s těžbou povolenou do roku 2052 a uhelné elektrárny k pálení uhlí by pak Pavel Tykač získal pohádkový penězovod na svá konta v daňovém ráji. Příklad OKD a Zdeňka Bakaly je doufám dostatečně odstrašující, aby si stát udělal všechno proti jeho zopakování."

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká: "Ekologické organizace upozorňovaly předem na přepálenou podporu solálním parkům i nedomyšlené povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Vývoj nám dal vždy za pravdu. Nyní opět přicházíme s varováním, které je podložené fakty.. Pavlu Tykačovi nejde o blaho zaměstnanců či uhelných regionů, jde mu jen o maximalizaci zisku. Ze svých firem ždímá dividendy a dá se předpokládat, že stejný osud by v případě prodeje čekal i zastaralou uhelnou elektrárnu Počerady."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz