Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V připravované novele zákona o liniových stavbách uvádí Povodí Odry zavádějící informace

9. 5. 2019 - BRUNTÁL [Hnutí Duha / Econnect]

Povodí Odry se snaží prosadit do zákona o liniových stavbách výstavbu nádrže v Nových Heřminovech. V připravované novele zákona č. 416/2009 Sb. uvádí však Povodí Odry zavádějící informace, které mají tento záměr Povodí podpořit. V jednom odstavci se tak objevují škody na majetku a životech způsobené povodní v roce 1997 v celém povodí řeky Odry s náznakem, že výstavba nádrže tyto škody vyřeší a je proto společensky účelná. Přitom ale přehrada ochrání obyvatele jen před stoletou vodou a nikoliv před vodou v roce 1997 a navíc škody, kterým by v tomto případě zabránila, by byly ve srovnání s rokem 1997 nesrovnatelně menší. Navíc je zde stavba přehrady uváděna jako opatření proti suchu, což je zcela nesmyslné a odpovídá představám technokratů minulého tisíciletí.

Ve zdůvodnění změn zákona je uvedeno:

"Proto převažuje veřejný zájem na ochraně cca 6 000 obyvatel, z nichž se 2 000 nachází v oblasti vysoké míry rizika při povodních, v kontextu událostí v roce 1997, kdy v povodí řeky Odry zahynulo 20 lidí a byly způsobeny škody ve výši cca 17 miliard Kč.

Naléhavost protipovodňové ochrany vyplynula právě z historického kontextu v dané oblasti, který prokázal, že ztráty a škody způsobené povodněmi mohou dosáhnout společensky neakceptovatelné výše. Taktéž nejhlubší sucho za dobu pozorování v povodí Odry v letech 2015 - 2016 podporuje realizaci vodního díla z pohledu výše uvedeného veřejného zájmu."

Podle Hnutí Duha Jeseníky není žádný důvod, aby stavba uvedené přehrady byla zahrnuta v zákoně o liniových stavbách. Přehrada není nutným a jediným řešením protipovodňové ochrany obyvatel kolem řeky Opavy. Jak ukázaly i zahraniční posudky, je to jen jedno z možných řešení a to řešení nejméně šetrné vůči přírodě i životům obyvatel. Proto Hnutí Duha Jeseníky požádalo dopisem MZe o nápravu.

Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky řekl:
"Tuto situaci již známe. Stejně jako v roce 2008, kdy vláda na základě nepřesných informací Povodí Odry schválila výstavbu přehrady, má nyní opět na základě zavádějících údajů vyřešit slepou uličku, do které se dostalo Povodí Odry díky prosazování neefektivního a nešetrného a nemoderního protipovodňvého opatření. Nyní, kdy opět Povodí ve zdůvodnění zákona uvádí zavádějící údaje, je otázka zda omylem nebo záměrně, opět jsme svědky používání dezinformací při zdůvodňování výstavby přehrady v Nových Heřminovech.

Tou zásadní nepravdou je ale tvrzení, že neexistuje jiná varianta než zničení části obce a cenného úseku řeky Opavy. Ve skutečnosti existuje varianta ochrany před povodněmi bez nádrže, jejíž autorem je ing. Václav Čermák, která nikdy nebyla řádně vyhodnocena, i když to obec Nové Heřminovy již léta požaduje. Kdyby Povodí vybralo tuto variantu, která je nekonfliktní a levnější, již dávno se mohlo stavět. Je opravdu tristní, když Povodí Odry, které na přípravu protipovodňových opatření utratilo kolem miliardy korun a pracuje na tom 22 let, pro prosazení urychlení stavby, o které ještě před pár lety tvrdilo, že se v brzké době uskuteční, musí užívat dezinformací.

To, že Krnov není doposud chráněn před povodněmi, je hrubé manažerské pochybení MZe a Povodí Odry a bylo by třeba z toho vyvodit důsledky, odvolat zodpovědné lidi a žádat vysvětlení. Namísto toho se budou vymýšlet další zákonné kličky a utrácet další miliardy. Obrátili jsme se proto na MZe se žádostí o napravení zkreslujících informací, bohužel se nám nedostalo žádné pozitivní odpovědi.

Další, neméně vážnou dezinformací, je tvrzení, že přehrada zásadním způsobem může napomáhat problémům se suchem. Ministerstvo zemědělství by se mělo konečně vážně zabývat řešením dopadů klimatických změn a dbát na to, aby dávalo peníze zemědělcům za údržbu krajiny a LČR za údržbu rozmanitých lesů. Namísto toho v předvečer klimatické katastrofy vyhazuje peníze na další betonové hráze a ničení vzácného úseku nivy řeky Opavy."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz