Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Hodoníně soutěžili mladí ochránci přírody z jižní Moravy

14.5.2019
Brno [Hnutí Brontosaurus]
Autor: Dalimil Toman, tel: 605 763 112

Centrum ekologické výchovy Dúbrava hostilo více než stovku účastníků krajského kola přírodovědné a ochranářské soutěže Zlatý list. Letos proběhl celostátně již 47. ročník. Na jižní Moravě soutěž tradičně pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží ve spolupráci se Zoologickou zahradou Hodonín. Cílem je motivovat děti nejen k poznávání, ale zejména k ochraně naší přírody.

Centrum ekologické výchovy Dúbrava hostilo více než stovku účastníků krajského kola přírodovědné a ochranářské soutěže Zlatý list. Letos proběhl celostátně již 47. ročník. Na jižní Moravě soutěž tradičně pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží ve spolupráci se Zoologickou zahradou Hodonín. Cílem je motivovat děti nejen k poznávání, ale zejména k ochraně naší přírody. Děti na lesní soutěžní stezce vedoucí z Ekocentra Dúbrava do ZOO mohly poměřit své znalosti v botanice, zoologii, geologii, meteorologii, ochraně životního prostředí a v dalších oblastech.
„Nehodnotily se však pouze znalosti, ale v diskusi s lektory soutěžící hlavně prokazovali porozumění přírodě a vztahům v ní,“ říká koordinátor soutěže Jakub Vojtíšek.
„Symbolické bylo, že děti v doprovodném programu soutěže vyráběly ptačí budky pro ptactvo a udělaly tak zase kus přímé práce pro naši přírodu,“ upřesňuje předseda Hnutí Brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
Kolektivy také prezentovaly svou celoroční práci v péči o životní prostředí. „Velmi nás potěšilo, kolik toho děti ve volném čase dělají aktivně pro přírodu. Staví úkryty pro ježky, hmyzí hotely, vyvěšují budky, čistí koryta potoků.... Ale naprosto jedinečné je, že mnohé tyto projekty děti samy vymyslely i realizovaly. Téměř bez pomoci dospělých zvládly například obnovu pramene za městem, vyčištění studánek v lesích u svého bydliště nebo likvidaci rozlehlých černých skládek. Mládež, o které často tvrdíme, že jen sedí u počítačů, může být příkladem pro nejednoho dospěláka!“ komentuje Toman.
V konkurenci 17 soutěžních týmů z ostatních přírodovědných oddílů, kroužků a dětí ze škol nejlépe obstálo v kategorii starších družstvo Rebeláci Gymnázia Boskovice a v kategorii mladších pak družstvo No name ze základní školy Jasanová z Brna. Tyto týmy postupují do národního kola.
„Vítězové z jihomoravského kola se zúčastní týdenního soutěžního soustředění ve Vanově u Telče, kam se sejdou další úspěšní z přírodovědných a ochranářských oddílů či kroužků ze všech krajů,“ říká Vojtíšek.
Celostátní soutěž Zlatý list pořádá Český svaz ochránců přírody už desítky let. Má přitáhnout děti k poznávání a ochraně přírody a inspirovat je k nejrůznějším aktivitám v terénu. Kromě praktických znalostí přírody na terénní stezce se hodnotí také celoroční činnost a projekty na ochranu přírody, které dětské kolektivy realizují a na soutěži pak prezentují.
Zlatý list je jen jedna z mnoha aktivit Hnutí Brontosaurus Podluží. To se celoročně věnuje zejména dobrovolnické péči o přírodní dědictví v regionu, ekologické výchově a osvětě a práci s dětmi a mládeží.

Doprovodnou fotogalerii najdete na: https://www.ulozto.cz/tam/_231MDIHgSMY3


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz