Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mladí lidé mají příležitost si vybrat z 2000 projektů a zapojit se tak do dobrovolnictví po celém světě

6.3.2019
PRAHA [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203

Nevládní neziskové organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) dne 12. 3. spustí dobrovolnickou sezónu pro rok 2019. Zájemcům o mezinárodní dobrovolnictví se v databázi otevře nabídka přibližně 2000 veřejně prospěšných projektů, tzv. workcampů. Workcampy se konají po celém světě a dobrovolníci si během nich vyzkouší práci v pestrém mezinárodním prostředí a získají zkušenosti v různých oborech. Na workcampy do zahraničí vycestuje každoročně přibližně 500 českých dobrovolníků a více než 300 zahraničních dobrovolníků pak naopak přijíždí na workcampy do Česka.

Workcampy jsou krátkodobé dobrovolnické projekty trvající většinou 2-3 týdny, kdy skupina dobrovolníků z různých zemí společně pracuje na veřejně prospěšném projektu a tráví volný čas. „Workcampy nabízejí jedinečnou možnost, jak skloubit poznání cizí země, setkání s vrstevníky z různých koutů světa a práci na smysluplném projektu. Jsou ideální příležitostí pro vzájemnou kulturní výměnu jak mezi dobrovolníky navzájem, tak s místními lidmi. Dobrovolníci si během workcampu zlepší své jazykové schopnosti, vyzkouší si práci v týmu a komunikaci s lidmi z odlišných zemí,“ říká Aneta Slavíčková, koordinátorka vysílání dobrovolníků do zahraničí. Náplň workcampů je různorodá, zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či hendikepovanými nebo také na organizaci kulturních událostí.

Příchozím zahraničním dobrovolníkům do Česka INEX-SDA letos nabídne ve spolupráci s obcemi a neziskovými organizacemi více než 30 workcampů. "Loni se na workcampy v Česku sjelo více než 300 dobrovolníků z 30 zemí. Věříme, že podobný zájem bude o dobrovolnické projekty i letos. Nově budou moci dobrovolníci pomáhat například v potravinové bance v Praze, oživovat studánky na Českobrodsku nebo připravovat festival Rockové léto na Mži," říká Eva Macková, koordinátorka workcampů v ČR. I těchto workcampů se mohou zúčastnit Češi a Češky a jedná se tak o jednoduchý a finančně nenáročný způsob, jak okusit mezinárodní prostředí workcampů i bez překročení hranic. Pro ty, kteří mají rádi výzvy, pak INEX-SDA umožňuje zapojení se jako vedoucí workcampu. Role vedoucího, tzv. campleadera, obnáší řízení lidsky a kulturně rozmanitého týmu a rozvíjí tak cenné organizační dovednosti a přináší příležitost k seberozvoji.

Přestože se workcampů účastní především mladí lidé ve věku 18 až 30 let, mnohé z nich jsou též vhodné pro nezletilé, rodiny s dětmi nebo seniory. Skrze program inkluzivního dobrovolnictví pak INEX-SDA poskytuje podporu lidem se znevýhodněním. „Každý máme schopnosti a dovednosti, které jsou pro naši společnost prospěšné, hodnotu ale dostávají, až když je využíváme. Pak získáváme pocit respektu, smysluplného života a sounáležitosti. Programem Dobrovolnictví pro všechny se snažíme zajistit, aby se mohl zapojit každý, se znevýhodněním i bez,“ říká Jana Koňasová, koordinátorka programu.

Začátek sezóny bude v průběhu března doprovázen informačním turné po vysokých školách v Praze, Brně, Olomouci a Hradci Králové. Bližší informace o místech a času jsou uveřejněny na Facebookové události INEX-SDA. Noví zájemci o mezinárodní dobrovolnictví se mohou přijít o workcampech více dozvědět také na tzv. infosetkání, které se bude konat 20. března v pražské kanceláři INEX-SDA. Příchozí se dozví, jak to workcampech může vypadat a jak probíhá přihlašovací proces.

DŮLEŽITÉ ODKAZY:

- Databáze zahraničních workcampů:
https://inexsda.cz/cs/workcampy
- FB údálost k spuštění sezóny:
https://www.facebook.com/events/545898002579222/
- Harmonogram informačního turné po univerzitách a veletrzích:
https://www.facebook.com/events/2267418326836660/
- Přihlašování na infosetkání pro nové zájemce o dobrovolnictví:
https://www.inexsda.cz/novinky/97
- Nabídka workcampů v České republice:
https://inexsda.cz/cs/workcampy_cr
- Podrobné informace o možnosti stát se vedoucím workcampu:
https://www.inexsda.cz/aktivity/workcampy/vedeni-workcampu
- Podrobné informace o programu Dobrovolnictví pro všechny:
https://www.inexsda.cz/cms/dobrovolnictvi-pro-vsechny

FOTOGRAFIE K PUBLIKOVÁNÍ:
https://drive.google.com/drive/folders/1yhrXt3ebR_J5tLpApEQvvy5bF6_JWvtU?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz