Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekostory pomůže učitelům s občanskou a ekologickou výchovou. Dokumentární projekt je určen i veřejnosti

7.11.2018
Praha [Ekostory.cz]
Autor: Tereza Swadoschová, tel: 777139042

Zejména středním školám je určen nový dokumentární projekt Ekostory.cz, který si klade za cíl poskytnout pedagogům atraktivní materiál pro interaktivní reflexi témat občanské společnosti a občanské angažovanosti se studenty a studentkami. Bezplatný projekt je určen i nejširší veřejnosti.

Zejména středním školám je určen nový dokumentární projekt Ekostory.cz, který si klade za cíl poskytnout pedagogům atraktivní materiál pro interaktivní reflexi témat občanské společnosti a občanské angažovanosti se studenty a studentkami. Bezplatný projekt je určen i nejširší veřejnosti.

Jádrem projektu je dokumentární film Ekostory, jenž mapuje dějiny tuzemského ekologického hnutí a ochrany přírody v od 50. let do nedávné minulosti. Hlavním tématem filmu jsou však formy občanské angažovanosti. Snímek akcentuje nejrůznější způsoby občanské angažovanosti lidí, kterým záleželo na přírodě a stavu životního prostředí, ať už v období komunismu či v demokratickém státě. Jeho cílem je inspirovat těmito fenomény studenty a studentky k vlastní aktivní občanské roli. Zprostředkovává širokou škálu aktivit, které může ve svém životě uplatnit každý občan.

Tvůrci projektu reagují na skutečnost, že podle dlouhodobých výzkumů u mladých lidí klesá občanské vědomí a zájem o aktivní participaci v občanském životě. „Projekt Ekostory.cz nabízí učitelům aktraktivní materiál, který může studenty a studentky zaujmout a stimulovat jejich aktivní občanství. Přináší konkrétní a různorodé osobní příběhy občanského angažmá lidí, kteří se pokoušeli měnit svět kolem sebe k lepšímu. Smyslem je inspirativně ukázat, že změna začíná u jednotlivce, přičemž na věku nezáleží,“ vysvětluje autor projektu Ivo Bystřičan.

Film Ekostory má stopáž 43 minut odpovídající jedné vyučovací hodině, na níž může navázat další vyučovací hodina využívající k diskusi a interakci didaktické a pracovní listy. Případně studenti mohou zhlédnou film individuálně a školní lekce může být věnována společné reflexi. Tvůrci projektu pedagogům rovněž nabízejí účast vybraných postav filmu v diskusi se studenty.

Pro komfort pedagogů je film doprovozen didaktickými listy, které učitelé mohou využít ve třídách ke společné reflexi témat po zhlédnutí filmu se svými studenty. Nabízí nejrůznější úkoly, cvičení a kolektivní hry, které umožňují reflektovat témata občanské společnosti a roli jedince v ní interaktivním způsobem. Pro zjednodušení práce studentů jsou k dispozici jim určené pracovní listy.


Projekt má širší veřejné využití. Zájemcům o téma z řad studentů, pedagogů, ale i široké veřejnosti nabízí web Ekostory.cz unikátní archiv ve filmu nepoužitých rozhovorů s desítkami nejvýznamnějších osobností ekologického hnutí a ochrany přírody, jejich medailony a dobové fotografie. Film je zdarma k dispozici online, a ke školní či veřejné nekomerční projekci jej lze jednoduše objednat přes webové rozhraní v projekční kvalitě.Natáčení filmu se zúčastnily desítky osobností ekologického hnutí a ochrany přírody napříč republikou, od zakladatelských legend jako je Otakar Leiský, statečných odborníků jako jsou Bedřich Moldan, Václav Mezřický, Antonín Buček, průkopníků ekologického tisku jako je Ivan Makásek až po porevoluční aktivisty Miroslava Patrika či Jakuba Patočku.

„Film přináší fascinující a málo známou vrstvu naší historie. Zdánlivě šedivé období komunismu bylo plné občanských aktivit, ochranářského zápalu, odvahy a nasazení mnoha lidí, které posouvalo téma kolapsu životního prostředí mezi veřejná témata. Režim informace tajil, nicméně narůstajícím masám zajímajících se o tato témata nebyl schopen postupně čelit. Postavy filmu jsou významní nositelé občanství a ochrany přírody a zhusta se podepsali i na pádu režimu,“ vysvětluje režisér filmu a autor projektu Ivo Bystřičan.

Odborné materiály pro školy vznikly za spolupráce odborníků a na základě materiálů Rady Evropy o občanském vzdělávání, film Ekostory byl vyroben za spolupráce historiků a dramaturgů. Využívání filmu a didaktických i dalších materiálů je zcela bezplatné, obsah webu Ekostory.cz je přístupný nejširší veřejnosti. Tvůrci projektu pedagogům rovněž nabízejí účast vybraných postav filmu v diskusi se studenty.Partnery projektu jsou Lesy České republiky, s.p. a Česká televize

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz