Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Netopýři obývající úkryty ve stromech si zaslouží lepší ochranu

11. 10. 2018 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]

Při kácení stromů může docházet k ohrožení netopýrů, kteří se zde ukrývají. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) proto vytvořila speciální webové stránky věnované šetrným postupům při údržbě zeleně v parcích a zahradách. Nově byla spuštěna také online databáze stromů s potvrzeným výskytem netopýrů. Odborníci i laici zde mohou vyhledávat jednotlivé nálezy a také vkládat vlastní pozorování. Nashromážděné údaje pomohou k efektivnější ochraně netopýrů a jejich stromových úkrytů při plánovaném kácení.
„Netopýři obývají různá prostředí a nepostradatelné jsou pro ně jejich úkryty. Je důležité zachovat nejen lokality v podzemí či úkryty v lidských stavbách, ale i další stanoviště, která netopýři v naší krajině využívají. Jedná se především o vzrostlé stromy s dutinami a štěrbinami v lesích, parcích a zahradách či kolem vodních ploch a toků,“ říká Eva Cepáková z ČESON. „Netopýři mohou obývat stromy ve všech obdobích roku. Nalézt tu lze zejména letní kolonie samic s mláďaty. Stromy slouží netopýrům i v době podzimních námluv, jako zastávka při pravidelných dálkových migracích a některé druhy (např. netopýr rezavý) ve stromových dutinách často i zimují,“ vysvětluje Cepáková.
Webové stránky vestrome.sousednetopyr.cz obsahují základní informace o využívání stromových úkrytů a doporučení, jak postupovat při plánovaném ošetřování a kácení stromů, či jak vhodně hospodařit v lesích, parcích a zahradách s ohledem na netopýry. Nová online databáze je určena širokému spektru zájemců (včetně pracovníků státní správy či arboristických a zahradnických firem) jako rychlý zdroj informací o výskytu netopýrů ve stromových úkrytech v České republice.
„Kdokoliv může jednoduše vložit své nálezy a také prohlížet všechny údaje v databázi. Kromě existujících stromových úkrytů lze zaznamenávat i úkryty nedávno zaniklé. Tyto informace pomohou identifikovat lokality významné pro netopýry, mezi které patří i řada městských parků. Doufáme, že webové stránky spolu s novou databází přispějí nejen ke zlepšení ochrany netopýrů při kácení jednotlivých stromů, ale také k zachování důležitých netopýřích stanovišť při plánovaných úpravách zeleně,“ doplňuje Dita Weinfurtová, koordinátorka projektu ČESON zaměřeného na ochranu netopýrů v městském prostředí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz