Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zahraniční dobrovolníci pomáhají s rekonstrukcí zámku ve Veselí nad Úhlavou

30.7.2018
JANOVICE NAD ÚHLAVOU [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Lenka Macků, vedoucí workcampu, tel: 737 846 230

Západočeská obec Janovice nad Úhlavou (okres Klatovy) ve dnech 5. 8. - 19. 8. 2018 bude hostit devítičlennou skupinu mezinárodních dobrovolníků, kteří přijedou pomoci s rekonstrukcí místního zámku Veselí. Projekt zaštiťuje spolek Tvrz Veselí ve spolupráci s neziskovou organizací INEX- Sdružení dobrovolných aktivit.

Od roku 2016 spolupracuje spolek Tvrz Veselí s neziskovou organizací INEX-SDA na realizaci letního mezinárodního dobrovolnického projektu. „Letos zde budeme mít dobrovolníky ze Španělska, Mexika, Belgie, Turecka, Itálie, Francie a České Republiky“ upřesňuje Lenka Macků, koordinátorka dobrovolníků. Čeká je třídění břidlicových střešních tašek pro obnovu hlavní části střechy, vyklízení sutě a údržba zámeckého parku. Během pobytu v Janovicích však dobrovolníci nebudou pouze pracovat. „Máme v plánu navštívit Plzeň, Klatovy, Chodské slavnosti v Domažlicích, poutní místo Dobrá voda, ale třeba i dobrovolné hasiče. Připravujeme den mezinárodních her pro místní děti.“ přibližuje program Marta Tomanová, předsedkyně spolku Tvrz Veselí. Poznat region je totiž hlavním motivem většiny zahraničních dobrovolníků k účasti na podobných projektech. „Chci poznat lidi takové, jací skutečně jsou. Nejen jako turista.“ říká jeden z dobrovolníků, Edivar z Mexika.

Zámek Veselí, jehož vznik sahá až do 16. století, se přičiněním dějinných událostí druhé poloviny 20. století dostal do havarijního stavu. V roce 2014 skupina místních nadšenců založila spolek Tvrz Veselí za účelem obnovy zámečku. „Pokud by se záměr podařil, mohl by zámek představovat nádhernou architektonickou dominantu místní krajiny. Rádi bychom jej zpřístupnili veřejnosti a využívali ke kulturním, společenským a vzdělávacím účelům.“ uvedla Tomanová. V uplynulých čtyřech letech se podařilo s využitím dobrovolnických projektů vyčistit zámecký park od náletových dřevin, opravit střechu věže a plochou střechu zámku.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie:
https://drive.google.com/drive/folders/1_eTTuOjQJsvOJJuhCwJSnnRr1IvZRI80?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz