Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hrad Grabštejn znovu ožije mezinárodním dobrovolnickým projektem

2.7.2018
Hrad Grabštejn [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Tereza Lepková, tel: +420 777 122 171

V letošním roce se na hradě Grabštejn opět uskuteční tradiční mezinárodní dobrovolnický projekt (workcamp), jehož hlavním úkolem je pomoc s údržbou okolí hradu. Mladí nadšenci, kteří chtějí svůj volný čas aktivně využít prací pro druhé, se zde setkají v termínu od 9. do 22. července 2018. Projektu se zúčastní dobrovolníci z Čech, Francie, Mexika, Nizozemska, Ruska, Španělska a Turecka.

Hlavním úkolem letošního workcampu je zvelebení zahrady kolem hradu. Na dobrovolníky čekají práce jako vysekání náletových dřevin a rostlin, případně úklid zahrady a jiných prostor hradu. Kromě pracovní činnosti budou mít dobrovolníci dostatek času i na vzájemné seznamování a poznávání regionu. ,,Pro účastníky jsme si připravili pestrý volnočasový program plný her, výletů do přírody a jiných aktivit, které přispějí ke sdílení různorodosti našich kultur," uvádějí vedoucí workcampu Tereza Lepková a Martin Votava.

Hrad Grabštejn stojí na skalnatém kopci na území obce Chotyně u Hrádku nad Nisou. Postaven byl pravděpodobně ve 13. století. Ve století 16. prošel rozsáhlou přestavbou a získal tak svou dnešní renesanční podobu. V 50. letech 20. století, kdy se na hradě usídlila Československá lidová armáda, začalo postupné chátrání hradu. Restaurování bylo zahájeno po roce 1988 a obnova byla z větší části dokončena v roce 2010, práce menšího rozsahu se zde provádějí dodnes. Pro veřejnost byl hrad zpřístupňován postupně od roku 1993.

Nezisková organizace INEX-SDA, pod jejíž záštitou je workcamp pořádán, se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Martin Votava

Ilustrační fotografie (workcamp na Grabštejnu v roce 2017):
https://drive.google.com/drive/folders/19J3ZG0brni7tAHA9MlJwFzmgJPU2bp3P?usp=sharing

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz