Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Festival Karoliny Světlé, sobota 26. května 2018

22.5.2018
Liberece [Stopy v krajině, z.s.]
Autor: Tereza Rafoth, tel: 605709770

Pod heslem „Přestaňme knihy jen číst, pojďme je žít!” zvou do Světlé pod Ještědem organizátorky Festivalu Karoliny Světlé.
Divadlem, hudbou, tancem, čtenářskou dílnou, workshopem krasopisu i quest hrou pro děti mohou návštěvníci festivalu vstoupit do druhé poloviny 19. století, kdy v krajině na jižní straně Ještědu čerpala literární inspiraci jedna z nejvýznamnějších českých autorek, Karolina Světlá. Již čtvrtý ročník Festivalu Karoliny Světlé pořádá v sobotu 26. května 2018 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině.

Memorování seznamů literárních děl a autorů je v českých školách stále oblíbená disciplína. Ta však málokdy vede k tomu, aby člověk pro sebe nějakou knihu objevil, vstoupil do ní, sledoval její hrdiny nebo pochopil souvislosti, kde, kdy a jak dílo vzniklo. Bývalé studentky literatury, Andrea Fischerová a Tereza Rafoth ze spolku Stopy v krajině, se proto snaží Festivalem Karoliny Světlé ukázat alternativní přístup k literatuře. „Jednotlivé body programu vybíráme tak, aby se staly určitou ochutnávkou možností, jak k dílům a autorovi přistupovat kreativně,” objasňuje Tereza Rafoth. Jak bude tedy letos možné dotknout se děl Karoliny Světlé i jí samotné?

Festival tradičně zahajuje krojovaný průvod s hudbou, tentokrát z Hodek ke kostelu sv. Mikuláše. Tudy chodila K. Světlá a obdivovala výhledy na Bezděz i pevnou masu majestátného Ještědu, jak zaznívá v jejích dopisech. U pomníku Karoliny Světlé z roku 1931 se představí pěvecký soubor Matylda a Tylda se swingovými a jazzovými písněmi z obodbí, kdy byl pomník vybudován. Program dále pokračuje v autentických kulisách Vesnického románu, u Antošova statku. Liberecký soubor The Wings uvede tradiční český salónní tanec, kde k sobě vykročí spisovatelky Karolina Světlá i Božena Němcová. Podještědské Horačky pak svým představením „Šup do sukně“ aneb voblíkání do kroje odhalí melodie i řízný humor kraje, který byl pro literární činnost K. Světlé po smrti její jediné dcery rozhodující inspirací. Zklidnění a soustředěnost nabídnou dva tématické semináře v šenkovně statku. Mgr. Hana Antonínová Hegerová, koordinátorka projektu Školních čtenářských klubů v Liberci, povede čtenářskou dílnu, kde formou řízeného čtení a debaty s autorem na příkladu jedné z povídek K. Světlé ukáže, jak přistupovat k textům z 19. století. Kaligrafka Ing. Jindřiška Kocvárová ze Semil následně povede kaligrafický workshop zaměřený na učebnice krasopisu, jejichž autorem byl Petr Mužák, manžel K. Světlé. Jednotliví hrdinové a hrdinky děl Světlé pak během festivalu ožijí hned několikrát. U prvního letního sídla Karoliny Světlé proběhne divadelní ochutnávka povídky Námluvy. Podvečerní koncert v kostele sv. Mikuláše nabídne originální spojení hudby a mluveného slova: hudba Wilhelma Telemanna o slavných historických hrdinkách v podání souboru NiTrio zazní společně s pěti úryvky z díla K. Světlé o hrdinkách podještědských. Festival uzavře společné putování ke Kříži u potoka (vzdálenému ca. 1 km od centra festivalu), kde Veronika Korytářová z libereckého Divadla F. X. Šaldy ztvární krutý osud Józy a její kletbu na rod Potockých ze slavného románu Kříž u potoka. „Každý rok na festivalu ožijí nějaké úryvky z textů Světlé přesně v těch místech, kde se buď skutečně staly nebo kam je Světlá ve své fantazii zasadila. Nejen pro nás, ale i pro návštěvníky festivalu jsou to nejsilnější momenty. Jdou doslova pod kůži a běhá z nich mráz po zádech. Text tím před našima očima opravdu ožije – z písmen a papíru se stanou postavy z masa a kostí – a to se nezapomíná,“ říká Andrea Fischerová.
Organizátorky festivalu i letos rozbíjejí stereotypní představu, že literatura národního obrození je těžko přístupná dětem. Lesní panna (Babeta Nebusová) pro ně letos vypracovala novou quest hru. Quest je hra odpovídající tradiční cestě za pokladem, v níž hráči postupují podle připraveného plánku a trasy. Pomyslnou vypravěčkou questu je samotná Karolina Světlá. „Informace o její rodině, tradicích i květeně v Podještědí doplňují zajímavosti o důležitých budovách i pomnících z nejbližšího okolí,” říká Babeta Nebusová. „Děti musí místa nejen najít, ale také zodpovědět otázky v pracovním listu. Správné vyluštění tajenky jim odemkne poklad,” doplňuje Lesní panna. Quest je připraven ve dvou variantách, pro nečtenáře i starší děti. Děti budou mít dále možnost odeslat pohlednice z pošty Karoliny Světlé, projet se na irských koních ze Žibřidic, vyrobit si květinový věneček či si nechat malířkou pomalovat tvář.

Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení nejrůznější podještědské výrobky ruční výroby: mýdlo, svíčky, med, proutěné košíky, hračky, marmelády od Dobroty od tetičky, šperky a módní doplňky U Štěstí dam. O bohaté občerstvení se postará Kavárna u Víta z Osečné.
Vedle pečené kýty, selských klobás, řízků a tradičních podještědských koláčů doporučujeme nové pivo z Beranova létajícího pivovaru. Díky podpoře Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé, Libereckého kraje, obcí Světlá pod Ještědem, Proseč pod Ještědem a Český Dub i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.

Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé“, která letos oslaví své páté narozeniny. Naučnou stezku, jejíž popularita rok od roku stoupá, vybudoval v roce 2014 spolek Stopy v krajině. Její součástí je 12 informačních zastavení na okruhu dlouhém 7,5 km, 12 interaktivních stojánků o místní květeně, dvě umělecky zpracované lavičky (Obrozenkyně a Lesní panna), veřejná knihovnička Karoliny Světlé, 18 audio nahrávek k poslechu v krajině i doma a 5 tematických keší (geocaching).

Kontakt:
Mgr. Tereza Rafoth
tel. 605 709 770

Dr. phil. Andrea Fischerová
tel. 721 089 639

Email:
stopyvkrajine@gmail.com

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz