Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

NESEHNUTÍ již pátým rokem pomáhá měnit odlehlé regiony Ukrajiny k lepšímu

10. 4. 2018 - MYKOLAJIV [Econnect/NESEHNUTí]

NESEHNUTÍ v letošním roce podpoří dalších pět občanských iniciativ, zejména na jihu Ukrajiny. Jejich kampaně se týkají kvality pitné vody, hospodaření škol, zlepšování systému veřejné dopravy nebo nakládání s nebezpečnými odpady. Kromě vyškolení obdrží aktivní skupiny i finanční podporu.

Začátkem roku v jihoukrajinském Mykolajivu prudce vzrostl počet lidí nakažených žloutenkou typu A – za měsíc se nakazilo více než šedesát lidí. Hygienici zjistili, že příčinou nákazy byla pitná voda. Místní iniciativní skupina složená z bývalých vyšetřovatelů, právníka, právničky, novináře a ekoložky se proto rozhodla zoufalou situaci s pitnou vodou v půlmilionovém městě řešit. Ve spolupráci s brněnskou nevládní organizací NESEHNUTÍ v březnu naplánovali občanskou kampaň, jejímž cílem je přimět tamní úřady a policii k tomu, aby se kvalitou pitné vody seriózně zabývaly. NESEHNUTÍ za pět let svého působení v Ukrajině podpořilo již dvacet jedna podobných kampaní.

V letošním roce NESEHNUTÍ pomůže kromě zmíněného Mykolajivu i dalším čtyřem lokálním iniciativám z jihu Ukrajiny naplánovat a uskutečnit jejich vlastní občanské kampaně. Tyto kampaně cílí na systémové změny – konkrétně v oblastech transparentního hospodaření škol (Kirovohradský region) a univerzit (Cherson), spravedlivějšího přístupu k městské hromadné dopravě pro sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel (Cherson) či zajištění bezpečného skladu pro vytříděné použité baterie (Vozněsensk).

„Dvoudenní plánování bylo sice náročné, ale na konci jsme všichni měli radost – především ze spolupráce s lidmi, kteří ani v odlehlých regionech nerezignovali a chtějí měnit věci k lepšímu. Jejich zápal pro věc je obdivuhodný a inspiruje k další práci i nás,“ hodnotil březnovou cestu do Ukrajiny Jakub Šimák z NESEHNUTÍ.

„Letos jsme poprvé podpořili i jednu iniciativu v Kirovohradském regionu, kde je poměrně živá občanská společnost, ale má velmi omezené možnosti podpory. Přijde nám důležité, že naše podpora míří právě do regionů, které jsou na okraji zájmu,“ dodává Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ působí v Ukrajině od roku 2014, kdy začalo podporovat nezávislou žurnalistiku a podílelo se na vzniku regionálních poboček občanské televize Hromadske.TV. Od roku 2015 systematicky spolupracuje s místními iniciativami z odlehlých regionů na jihu země, které svými aktivitami napomáhají utvářet fungující demokratickou společnost. Aktivity NESEHNUTÍ v Ukrajině byly podpořeny z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz