Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Piráti předložili kompromis k zákazu výjimek pro znečištění z uhelných elektráren

10. 4. 2018 - PRAHA [Hnutí DUHA / Greenpeace ČR]

Velké uhelné elektrárny by mohly dostat na splnění nových limitů pro znečišťování ovzduší 4 roky navíc, ale splnit by je nakonec musely. Tento pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně ovzduší předložila předsedkyně poslaneckého Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Podle Hnutí DUHA a Greenpeace dává návrh zbytečně moc času, kdy by mohly elektrárny znečišťovat více, než umožňují nové limity, a navíc vůbec nijak neomezuje uhelné teplárny. Pozitivem návrhu však je, že by nakonec limity splnit musely, v opačném případě by k 31. prosinci 2025 musely zavřít, či fungovat jen 60 dní v roce. Dnešní podoba zákona o ochraně ovzduší nevylučuje udělování výjimek z nových limitů na delší dobu či dokonce časově neomezených. Ekologické organizace se proto obávají, že část elektráren se pomocí výjimek pokusí nové limity obejít natrvalo.

Pozměňovací návrh je kompromisní a daleko mírnější variantou k původnímu návrhu poslankyně Balcarové, který chtěl uhelným elektrárnám udělování výjimek zakázat úplně a donutit je tak splnit limity do srpna 2021. Příliš krátký čas na modernizaci byl hlavním relevantním argumentem zástupců elektrárenských společností. Ministerstvo životního prostředí zaujalo k původnímu návrhu neutrální postoj, byl však na výboru odmítnut poslanci ANO, ODS a STAN.

Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora ve svém společném dopise poslancům ze dne 28. února 2018 původní pozměňovací návrh komentovali takto: "Zároveň musíme zdůraznit, že udělování výjimek nemá sloužit k tomu, aby energetický zdroj spalující pevná fosilní paliva nemusel dále ekologizovat svoje zařízení, ale aby s ohledem na kapacitní, finanční možnosti s ohlasem na již vložené investice do ekologizace v souladu s plněním vyhlášky č. 415/2012 Sb., měl časový prostor stanovený výjimkou na realizaci další ekologizace zdroje dané BAT." (zvýrazněno autory tiskové zprávy).

Limity, z nichž chtějí elektrárny výjimky, jsou přitom výrazně slabší, než limity pro nové elektrárny v Číně. Česko je navíc jeden z největších světových vývozců elektřiny (vyvážíme stejné množství, jaké spotřebují všechny české domácnosti dohromady) a její výroba z uhlí se má podle Státní energetické koncepce ČR utlumovat ještě víc, než by mohl docílit samotný návrh Pirátů. Úplné zrušení výjimek minimálně pro velké uhelné elektrárny považuje za správné Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, lékaři, vědci a některé známé osobnosti.


Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Nový návrh, který místo zákazu výjimek z limitů pro znečištění z velkých uhelných elektráren požaduje pouze omezení platnosti výjimek do konce roku 2025, je kompromis z původního kompromisu, který vynechal teplárny. Je to tak mírný návrh, že jestli ani po takové nabídce ministr životního prostředí Brabec radostně neskočí, bude na stole otázka, jestli mu vůbec jde o ochranu ovzduší a snižování emisí skleníkových plynů. A pokud poslanci ANO budou nyní proti, znamenalo by to, že buď nečetli volební program ANO, nebo na svoje sliby občanům kašlou."

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl: "Piráti udělali přesně to, co po nich Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora chtěli - místo úplného zrušení výjimek jim poskytuje navíc čtyřletý časový prostor, aby se s novou legislativou mohli vyrovnat. S velkým napětím očekáváme, zda kapitáni průmyslu tento kompromis přijmou, nebo naopak přijdou s nějakou další výmluvou, proč ho torpédovat. Vsadil bych si bohužel spíše na to druhé."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz