Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolníci dnes uklízeli pastvinu divokých koní v Milovicích od odpadků a stavební suti

7. 4. 2018 - PRAHA [Econnect/Česká krajina]

„Letos se úklid zaměřil nejenom na samotnou pastvinu, ale také její bezprostřední okolí. Jednak stezky, které využívají návštěvníci k obcházení rezervace a také na plochy, které využívají k parkování,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. „Kolegům z vojenských klubů bych chtěl velice poděkovat, jejich pomoc je pro nás nesmírně důležitá,“ ocenil Dalibor Dostál.

Z pastviny a jejího okolí brigádníci odnesli množství pytlů naplněných pet-lahvemi, kusy železa, rezavými dráty, igelity a dalším odpadem. Z terénu odstranili také staré pneumatiky, linolea, dveře a další zbytky. „Černé skládky jsou problém všude v republice. Velké plochy bývalého vojenského prostoru samozřejmě lákají k vyvážení odpadů ještě více, proto by radnice místních obcí a měst měly ve svých rozpočtech na odstraňování odpadů z lokalit ve svých katastrech pamatovat ve větším rozsahu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Pytle na odpadky, pracovní rukavice a svoz sesbíraného odpadu letos zajistilo Město Milovice, které pořádalo úklid také na dalších místech ve spolupráci se spolkem Maminky dětem a firmou FCC Česká republika. „Radnici bychom chtěli poděkovat, stejně jako dobrovolníkům, kteří uklízeli přístupové cesty vedoucí k rezervaci,“ doplnil Dalibor Dostál.

Dnešní odklízení odpadků a černých skládek nebylo v rezervaci poslední. Dobrovolníci se podobných akcí na pomoc přírodě účastní opakovaně. Odklízejí jak zbytky po působení armády ve vojenském prostoru, tak černé skládky, které se v oblasti nahromadily po odchodu vojáků.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u měst Milovice a Benátky nad Jizerou. Spolu se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde se vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy. I díky tomu se stala světově nejsledovanějším projektem posledních let realizovaným v České republice.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz