Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

První ekocentrum v ČR zná svoji uhlíkovou stopu. Je 7 – 8 krát nižší než u vybraných veřejných institucí.

26.3.2018
Hostětín [ZO ČSOP Veronica]
Autor: Hana Machů, tel: 739569264

Centrum Veronica Hostětín je prvním ekocentrem v ČR, které zná svoji uhlíkovou stopu. Stopu jim počítala organizace CI2, o. p. s., která v minulosti stanovila uhlíkovou stopu několika veřejných institucí, včetně Úřadu vlády ČR a Ministerstva životního prostředí. Analýza v Hostětíně ukázala, že správné použití na trhu dnes běžně dostupných ekologických technologií sníží uhlíkovou stopu tak, že je 7‒8 krát menší, než je běžné u veřejných budov v České republice.

Důvodem nízké stopy je zejména pasivní standard budovy, lokální vytápění biomasou, šetrné spotřebiče a nákup elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie. Důležitá je preference veřejné dopravy u zaměstnanců Centra a další aspekty ekologického chování instituce (důsledné třídění odpadů, minimalizace leteckých služebních cest, kořenová čistírna, ad.). Z analýzy vyplynulo, že veřejné sféra má v otázkách snižování emisí (mitigací) co dohánět, a to i ve srovnání s okolními zeměmi, jako je Rakousko a Německo.

„I přesto, že máme díky našemu ekologickému provozu stopu nízkou, ji chceme dále snižovat. Dosáhnout toho můžeme třeba omezením používání aut či koupí elektromobilu“, říká ředitelka Centra Marie Křiváková.

Metodika výpočtu uhlíkové stopy, výsledky analýzy Centra Veronica Hostětín a uhlíková kalkulačka, kterou vytvořila CI2, o. p. s. budou přestaveny na semináři dne 7. dubna 2018, konaném v Centru Hostětín. Zazní zde i další zajímavé příspěvky a praktické ukázky na téma energetické soběstačnosti, elektromobility, využívání obnovitelných zdrojů energie a další.

Seminář je otevřený pro širokou veřejnost, je nutno se přihlásit.

Bližší informace a výsledky výpočtu uhlíkové stopy v Centru Veronica Hostětín: https://hostetin.veronica.cz/centrum-veronica-hostetin-ma-7-8-krat-nizsi-uhlikovou-stopu-nez-verejne-instituce

Informace k semináři o uhlíkové stopě: https://hostetin.veronica.cz/jak-snizit-svoji-uhlikovou-stopu-byt-energeticky-sobestacnejsi-jaka-reseni-prinasi-elektromobilita

Kontakt:
• Viktor Třebický, autor uhlíkové kalkulačky a výpočtu v Centru Veronica, viktor.trebicky@ci2.co.cz, 777697388
• Petr Kucka, odborný garant semináře, petr.kucka@veronica.cz, 606702218
• Hana Machů, vedoucí propagace Centra Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739569264
……………………………………………………………………………….....
Co je uhlíková stopa?
Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zejména na zemský klimatický systém. Je nepřímým ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb. Měří množství skleníkových plynů, které odpovídá určité aktivitě či výrobku. V případě instituce se stanovuje množství skleníkových plynů, které souvisí s její činností.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz