Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Práce s uživateli drog se vyplácí, infekčních chorob a odhozených stříkaček je díky ní v kraji málo

2.11.2017
HRADEC KRÁLOVÉ
Autor: Magdalena Ranková Lukasová, tel: 774410192

Práce s uživateli drog se vyplácí, infekčních chorob a odhozených stříkaček je díky ní v kraji málo

Ve vybraných městech a obcích Královéhradecka, Rychnovska, Jičínska, Náchodska a Broumovska působí již sedmnáctým rokem Centrum terénních programů Královéhradeckého kraje Laxus z.ú.. Jeho posláním je chránit veřejné zdraví a pracovat s lidmi, kteří užívají drogy. Díky jejich práci se počet nalezených stříkaček mnohonásobně zmenšil a ubylo i infekčních nemocí.

Terénní pracovníci aktivně vyhledávají uživatele drog a spolupracují s nimi na stabilizaci jejich sociální situace a zdravotního stavu v jejich přirozeném prostředí a motivují je ke změně životního stylu.

Že se práce vyplácí, dokládá statistika, kterou si centrum vede. V posledních pěti letech bylo každoročně v kontaktu s více než 220 – především nitrožilními - uživateli drog, od kterých v každém roce přijali pracovníci k bezpečné likvidaci téměř 90000 použitých injekčních stříkaček. „Je přitom otázkou, kde by ty použité stříkačky skončily,“ říká Artem Vartanyan, vedoucí terénních pracovníků. „Už dlouho se totiž ví, že lidé užívají drogy bez ohledu na to, jestli mají v okolí dostupnou nějakou službu, která jim pomůže, nebo ne. Takže se lze domnívat, že větší část použitých stříkaček by skončila někde v ulicích. Protože jsme ale v kontaktu s poměrně velkým množstvím lidí, skončí na ulici jen asi pouhých 300 ks stříkaček, tedy 0,3 procent z celkového počtu 90000 kusů.“ V samotném Hradci Králové působí také K-Centrum, které samo odebere k likvidaci dalších 90000 kusů použitých stříkaček, přičemž na ulici nachází Městská policie ročně kolem 1000 ks, tedy asi 1,1 procent z použitých stříkaček v oběhu. „Proto bych rád touto cestou poděkoval těm, kteří nám injekční stříkačky odevzdávají a dokazují tím, že i přes nelehkou situaci, ve které se nacházejí, jim není lhostejné, co se děje kolem nich,“ dodává Vartanyan.

Podobná situace je podle Vartanyana i ve výskytu infekčních onemocnění, která populaci uživatelů drog postihují. Jedná se především o žloutenky typu B a C, rizikem je ale i virus HIV. Výskyt těchto onemocnění má v kraji naštěstí snižující se tendenci a je velmi malý.

Podle Vartanyana je na místě ocenit i města, která před drogovou problematikou nestrkají hlavu do písku a práci terénních pracovníků podporují. „To je totiž další podstatná věc, bez které bychom se neobešli a nemohli tak efektivně fungovat,“ dodává. Centrum terénních programů působí aktuálně celkem v 22 městech a obcích Královéhradeckého kraje a finančně ho podporuje nejen kraj, ale také například města Rychnov nad Kněžnou, Kostelec nad Orlicí, Nový Bydžov a mnoho dalších.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz