Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Muzeum představí svůj nejcennější exponát

20.9.2017
CHRUDIM [Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi]
Autor: Břetislav Oliva, tel: 777285990

V úterý 26. září 2017 od 19 hodin zve Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi na večer nazvaný Edgar Degas: Tajemství malé tanečnice. Veřejnosti bude poprvé představena marioneta Tanečnice z pařížského divadla Nabots, jediný loutkový artefakt spojovaný s významným francouzským malířem Edgarem Degasem.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi získalo díky podpoře Ministerstva kultury České republiky ve spolupráci s investičním fondem Pro Arte do své sbírky výjimečné dílo, marionetu Tanečnice z roku 1904 pocházející z pařížského divadla Nabots. Autorství hlavičky loutky je připisováno renomovanému impresionistickému malíři a jedné z nejvýznamnějších osobností světového výtvarného umění 2. poloviny 19. století, Edgaru Degasovi, od jehož úmrtí uplyne 27. září rovných 100 let.
Pro sbírku a renomé Muzea loutkářských kultur v evropském kontextu má tato Tanečnice nesmírný význam. Jedná se o jediný loutkový artefakt spojovaný s Degasem, je tedy vzácným unikátem z hlediska evropského loutkářství i světového výtvarného umění vůbec. S trochou nadsázky je to, jako kdyby Národní galerie získala do své sbírky Monu Lisu. Marionetu Tanečnice zakoupilo Muzeum loutkářských kultur z pozůstalosti předního francouzského loutkáře Jacquese Chesnaise, který loutky z divadla Nabots získal přímo od jeho zakladatelky a blízké přítelkyně Edgara Degase, paní Jeanne Forain. Jako Degasova Tanečnice byla vystavena v Musée Galliéra, Paříž (1939), Musée es Arts et Tradition populaires (1952) a Musée Gadagne Lyon (2008).
Večer nazvaný Edgar Degas: Tajemství malé tanečnice bude prvním představením této vzácné loutky široké veřejnosti a zároveň pozvánkou na výstavu, kterou muzeum pro svůj nejvzácnější exponát připravuje. Ta bude v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi pod záštitou velvyslance Francouzské republiky Rolanda Galharaguea slavnostně otevřena na jaře roku 2018 a po více než dvou letech náročných restaurátorských prací ukáže veřejnosti Degasovu Tanečnici v plné kráse. Návštěvníci se budou moci blíže seznámit s projektem této nové expozice využívající nejmodernější audiovizuální techniku, součástí večera bude i taneční vystoupení, odborná přednáška nebo film, který o Tanečnici natočila režisérka Natálie Císařovská.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz