Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mladí hudebníci, „Puzzliáda“, deskovky i geocaching na jednom místě – v Ostravském Landek Parku

1.6.2017
Praha [Pionýr]
Autor: Jakub Kořínek, tel: 777745886

O víkendu 9. až 11. června bude v ostravském Landek Parku opravdu živo. V pátek odpoledne sem začnou přijíždět stovky pionýrů z celé republiky na RESET, tedy Republikové setkání pionýrských oddílů. Až do neděle je pro ně připravena spousta aktivit, z nichž některé může vyzkoušet i veřejnost. V sobotu 10. června tu navíc proběhne republikové finále Dětské Porty, což je součást otevřené kulturní soutěže Pionýrský Sedmikvítek. K vidění a slyšení budou desítky vystoupení dětí a mladých lidí v žánrech folk a country.

RESET
Republikové setkání pionýrských oddílů je tradiční akce, která probíhá každý druhý rok. Letos bude více než tisícovku dětí a jejich vedoucích hostit ostravský Landek Park – místo spojující technické památky, krásnou přírodu, geologické zajímavosti i prostor pro zábavu a odpočinek. Od pátečního podvečera až do nedělního odpoledne je pro ně přichystána pestrá nabídka výletů a aktivit k vyzkoušení – sportů, tvořivých dílen, deskových her, soutěží atd.
Protože je celý areál volně přístupný, některé z aktivit jsou otevřené například i rodinám s dětmi, které zrovna „půjdou kolem“. Jde třeba o soutěž ve skládání puzzle („Puzzliáda“), hernu společenských her nebo geocachingovou stezku.

Dětská Porta
V sobotu 10. června se k RESETu přidá 26. ročník republikového finále Dětské Porty. Vznikne tak unikátní souběh dvou významných pionýrských akcí. Soutěžní přehlídka bude trvat od deseti hodin dopoledne až do pozdního večera. Na dvou pódiích za tu dobu zazní desítky vystoupení v žánrech folk a country. A v hledišti si je může vychutnat opravdu každý – vstup je totiž volný. To platí i pro koncerty hostů, jež vyvrcholí představením folkové skupiny Klíč (kvartet).
Tradice Dětské Porty sahá až na počátek devadesátých let. Postupem času se k ní přidávaly další a vznikl soubor otevřených kulturních soutěží zvaný Pionýrský Sedmikvítek (soutěží se i v dalších hudebních žánrech, ve folklorních, klasických i moderních tancích, ve výtvarných činnostech, fotografování, součástí je i soutěž literárních děl či divadelních vystoupení). Pionýrský Sedmikvítek je jedinečný nejen svým žánrovým rozsahem, ale také otevřeností. Už od oblastních kol se totiž může zapojit do všech soutěží opravdu kdokoli.

Podrobné informace k oběma akcím najdete v následující příloze.

DĚTSKÁ PORTA

O PROJEKTU:
Projekt „Dětská Porta“ pomáhá dětem a mládeži trávit volný čas zajímavou volnočasovou aktivitou – hudbou. Jde o soutěžní přehlídku interpretační a autorské tvorby skupin i jednotlivců orientovaných na žánr folk, country a příbuzné žánry, kterou pořádá organizace Pionýr již 25 let.
Soutěž pro děti a mladé lidi do 26 let (v devíti věkových kategoriích) je postupová – od oblastních kol až po republiková finále. Probíhá na celém území ČR.
Je součástí souboru otevřených kulturních soutěží zvaného Pionýrský Sedmikvítek.

Z HISTORIE:
* První ročník proběhl v roce 1992 v Jihlavě ve festivalovém duchu (v červnu, podobně jako letos).
* Další ročník byl v Olomouci. Poté se republikové finále Dětské Porty přestěhovalo do Prahy a do termínu pololetních prázdnin. Zde vydrželo až do svého jubilejního 25. ročníku v loňském roce, který proběhl v bohnickém Divadla „Za plotem“.

LETOŠNÍ 26. ROČNÍK
* Při vstupu do dalšího čtvrtstoletí se vyhlašovatel soutěže rozhodl oslovit větší počet rodičů i dětí, dodat jim novou motivaci a pokračovat ve zvyšování úrovně celého projektu. Proto přestěhoval republikové finále letošního 26. ročníku Dětské Porty po dlouhých letech mimo Prahu a vrátil ho opět ven pod širé nebe. Chce tak Dětskou Portu přiblížit přírodě a umožnit účastníkům, aby si vyzkoušeli, jaké je to hrát venku – podobně jako je tomu na folkových a country festivalech, např. na Portě.
* Pro nové působiště byla nakonec vybrána Ostrava a její přírodní areál Landek Park. Změnil se i termín. Finále se vrátilo do června, přesněji na 10. červen, neboť o víkendu 9. – 11. června 2017 se právě v Ostravě koná Republikové setkání pionýrských oddílů (RESET) a do prostor Landek Parku se sjede více než tisíc dětí a jejich vedoucích z celé republiky. Přijedou si vyměnit zkušenosti, společně něco zažít, ale také poznat různá místa Ostravy.

ZAJÍMAVOSTI:
* Soutěžící do republikového finále postoupili z dvanácti oblastních kol, která se konala například v Praze, Hořovicích (Středočeský kraj), Českém Krumlově, Plzni, Jablonci nad Nisou, Okříškách (kraj Vysočina), Olomouci, Holešově, Kopřivnici.
* V letošním ročníku jsou i dva účastníci, kteří postoupili z celostátní rozhlasové soutěže „Dětský talent Country Radia“.
* Soutěží Dětská Porta prošly v minulosti i děti, které se věnují hudbě i v současné době – v dospělosti, a to mnohdy profesionálně, např. Radka Fišarová, skupina Berušky, členové ostravské skupiny Marodi, členové někdejší skupiny Poupata tvořící základ známých folk a country kapel Pouta a Marien, Žofie Kabelková a další.


FAKTA O 26. RF DĚTSKÉ PORTY:
Organizátor:
Pionýr, z. s. – prostřednictvím Štábu Dětské Porty
ve spolupráci s JBFČ Consulting a Rodinným centrem Chaloupka Ostrava

Termín: 10. červen 2017, 10.00 – 21.00 hod.

Místo: PARK LANDEK, Pod Landekem 64, 725 29 Ostrava – Petřkovice

Účastníci: 40 uskupení i jednotlivců a (tj. cca 150 soutěžících), kteří postoupili z 12 oblastních kol

Bližší informace: lze najít na www.detskaporta.cz

Hosté: Během dne podpoří finále svým vystoupením
folková písničkářka Jana Rychterová
country kapela Hrnek Morava
hudební skupina Nové struny, druhá v letošní soutěži „Talent Country Radia“
ostravská skupina BG Styl – vyslanec festivalu Porta.
Hlavní host: Legendární folková skupina Klíč (kvartet) – letos slaví 35 let od vzniku.
Pódia: Vzhledem k velkému počtu soutěžících bude finále probíhat paralelně na 2 pódiích.

Veřejnost:
* Finále Dětské Porty je přístupné veřejnosti, takže jak fandové hudby folk a country, tak rodiny s dětmi si o tomto víkendu mohou přijít do areálu Landek Parku prožít zajímavý víkendový program.
* Vstup na republikové finále je VOLNÝ.

Rozpis soutěžních kategorií:
1. Jednotlivci a dua
JA nar. 2006 a mladší
JB nar. 2002–2005
JC nar. 1997–2001
JP nar. 2001 a mladší s živým doprovodem dospělého, jiné osoby
2. Hudební skupiny
SA nar. 2001 a mladší
SB nar. 1997–2000
SC nar. 1990–1996
SP skupina dětí nar. 2001 a mladší s pedagogickým doprovodem
T zpívající oddíl – děti nar. 2001 a mladší s živým doprovodem dospělého

HRUBÝ ČASOVÝ PLÁN:
„TRUCK“ podium
10.00 Úvod soutěže, představení poroty, přivítání
cca 10.10 Kategorie SP, JP + hudební host – skupina Hrnek Morava
cca 12.00 Kategorie JA, JB + hudební host – Jana Rychterová
cca 16.00 Hudební host – kapela BG Styl
cca 17.00 ROZLOUČENÍ
Velké podium
10.00 Úvod soutěže, představení poroty, přivítání
cca 10.10 Kategorie T, SB + hudební host – Jana Rychterová
cca 12.00 Kategorie SC, JC, SA + hudební host – skupina Hrnek Morava
cca 17.00 Hudební host – kapela Nové struny
cca 18.00 Vyhlášení výsledků
cca 19.00 Hlavní hudební host večera – folková skupina Klíč (kvartet)
cca 21.00 ROZLOUČENÍ

PODPORA A PARTNEŘI LETOŠNÍHO ROČNÍKU:
Záštita: Ing. Radúz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, z.s. a Ing. Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro volný čas
Hlavní partneři: město Ostrava a Sdružení Porta
Hlavní mediální partner: Country Radio
Partneři: E.ON, Městský obvod Slezská Ostrava, PILANA Saw Bodies s.r.o.
Mediální partneři: Radio Junior, Český rozhlas Ostrava, E-Portýr

CO JE PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK
* Kulturně-umělecká soutěž pro kolektivy a jednotlivce, kterou vyhlašuje spolek Pionýr, oslovuje tradičně i širokou řadu kolektivů a jednotlivců mimo Pionýr. Jedná se o ucelený postupový systém od základních kol až po republiková finále.
* Původních sedm oblastí (kvítků) se postupně rozšířilo na dnešních devět: Dětská Porta, Divadlo, Film, foto, video, Folklorní tanec, Hudba, Literatura, ProRock, Výtvarná činnost, Tanec. Přehlídky v jednotlivých oblastech probíhají téměř po celý rok, s těmi nejlepšími, kteří postoupili přes místní, okresní, a oblastní kola, jsme měli možnost se potkat na jednotlivých republikových finále.
* Soutěží se v oblastech:
Folk a country hudba (soutěž Dětská Porta).
Ostatní hudební žánry (soutěž Melodie – republikové finále pořádá v Českých Budějovicích Jihočeská krajská organizace Pionýra).
Výtvarná činnost (republikové finále pořádá v Holešově PS Dr. Mirko Očadlíka s SVČ TYMY).
Literární část (republikové finále pořádá v Kroměříži Olomoucko-zlínská krajská organizace Pionýra).
Foto, video (soutěž se jmenuje Clona – republikové finále pořádá Plzeňská krajská organizace Pionýra).
Divadlo (republikové finále pořádá v Českých Budějovicích Jihočeská krajská organizace Pionýra).
Tance (republikové finále pořádá v Holešově PS Dr. Mirko Očadlíka s SVČ TYMY)
Folklorní tance (republikové finále pořádá v Přibyslavi Krajská organizace Pionýra kraje Vysočina).
* Bližší informace na www.sedmikvitek.pionyr.cz

CO JE KONCERT DĚTI DĚTEM
* Koncert Děti dětem navázal v roce 1998 na galapřehlídky konané na závěr každého ročníku otevřené kulturní soutěže Pionýrský Sedmikvítek již od roku 1992.
* Je pořádán ve spolupráci s nadací Dětem 3. tisíciletí, koná se v Praze.
* Jedním z cílů koncertu je také poskytnout dětem prostor pro veřejnou ukázku vlastního talentu a umění v různých kulturních oblastech. Pro mnohé z nich je vystoupení na velké scéně před plným sálem celoživotním zážitkem a motivací pro další kulturní činnost. Vytváří také kladný příklad pro děti v hledišti.
* Již od prvního ročníku jsou na koncertu Děti dětem předávány také Putovní poháry předsedy vlády ve vybraných oblastech Pionýrského Sedmikvítku. Ty jsou oceněním pro organizace a především pro jednotlivé vedoucí a vychovatele za přínos rozvoji dětských kulturních aktivit.
* Bližší informace na www.detidetem.cz


RESET – REPUBLIKOVÉ SETKÁNÍ PIONÝRSKÝCH ODDÍLŮ

O PROJEKTU:
* RESET neboli REpublikové SETkání pionýrských oddílů, je jedna z tradičních akcí Pionýra, která probíhá pokaždé na jiném místě České republiky. Hlavním cílem akce je setkání pionýrů s kamarády z celé republiky, výměna zkušeností, společné zážitky, ale také poznání různých míst naší vlasti. Koná se pravidelně každé dva roky, předchozí setkání proběhlo v Praze, v roce 2013 se pionýři potkali ve Kdyni v západních Čechách.
* Setkání se letos uskuteční na Landeku v Petřkovicích, kde je pro účastníky zajištěno ubytování, strava, program a veškerý technický servis.

LETOŠNÍ 16. ROČNÍK
* Letošní ročník se koná 9. – 11. 6. v Ostravě a pořádají ho pionýři z Moravskoslezské krajské organizace Pionýra. Můžete na něm potkat cca tisícovku dětí a mladých lidí z celé republiky. Přijedou z Domažlic, Kdyně, Prahy, Olomouce, Holešova, Jevišovic, Mladé Boleslavi, Chomutova, Březové (Karlovarský kraj), Jindřichova Hradce a mnoha dalších míst.
Program: Pro účastníky z pionýrských oddílů si pořadatelé připravili bohatý program. Většina z nich si totiž po vyslovení jména Ostrava představí především doly a smog, tedy „Černou Ostravu“. Letošní RESET chce tento názor změnit a ukázat, že Ostrava je výborným místem k žití, vzdělávání i trávení volného času. Proto se některé oddíly vydají na výlet třeba do ZOO Ostrava, dolu Michal, Dolní oblasti Vítkovice, na ostravskou radnici a její vyhlídkovou věž či do Světa techniky. Jistě je zaujme i Slezskoostravský hrad, DinoPark Ostrava nebo MINIUNI – svět miniatur. V samotném areálu Landek Parku děti mohou sfárat do dolu v hornickém muzeu, zahrát si netradiční formu vybíjené – Dodgeball, nebo navštívit rukodělnou dílničku.
Veřejnost:
* Některé aktivity RESETu si mohou vyzkoušet také rodiny s dětmi, které se přijdou do Ladek Parku o víkendu podívat. Mohou si například zasoutěžit ve skládání puzzle „Puzzliáda“, zahrát stolní a společenské hry v herním stanu nebo, baví-li je geocaching, projít speciální geocachingovou stezku, kterou pořadatelé pro děti a jejich doprovod připravili.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz