Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Číslo týdne: 0. Prodej Elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi by znamenal pro vládu nulovou šanci na splnění vlastní Státní energetické koncepce. O prodeji má ČEZ rozhodnout pozítří

25. 4. 2017 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

Přednostní využívání uhlí pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny je vážně ohroženo. Přitom jde o jeden z nejvýznamnějších pilířů platné Státní energetické koncepce. Zvažovaný prodej uhelné elektrárny Počerady z rukou ČEZu, společnosti s většinovým státním podílem vlastnictví, firmě Czech Coal uhlobarona a kontroverzního finančníka Pavla Tykače by vládu připravil o klíčový nástroj k naplnění vlastní koncepce. Pro Tykačovo rozhodování o tom, jak s případně koupenou elektrárnou zacházet - jak ji rekonstruovat a jak dlouho ji provozovat - hrají totiž celospolečenské zájmy energetické koncepce státu zcela druhořadou roli.

Státní energetická koncepce uvádí mezi svými axiomy, tedy podmínkami, které mají být dodrženy za všech okolností: "Prioritní zachování (ekonomicky i energeticky) efektivních systémů zásobování tepelnou energií, směřování hnědého uhlí primárně do kogenerace a zdrojů s nejvyšší účinností přeměny energie". Dlouhodobé spalování uhlí v elektrárně Počerady, která aktuálně spotřebuje více než pět milionů tun uhlí za rok a teplo nedodává, je v přímém rozporu s tímto principem.

Rovněž mezi strategickými prioritami energetické koncepce je uvedeno: "Priorita ve využití domácích zdrojů (OZE, uhlí) musí být dána na výrobu tepla či kombinovanou výrobu elektřiny a tepla před čistě kondenzační výrobou, a to zejména v zajištění dostupnosti uhlí pro centrální zdroje tepla". Podmínkou pro naplnění této priority je ukončení provozu kondenzační elektrárny v Počeradech v horizontu deseti let.

Podle optimalizovaného scénáře Státní energetické koncepce bude v roce 2040 činit česká spotřeba hnědého uhlí 150 PJ. Současná spotřeba elektrárny Počerady činí zhruba 40 % tohoto množství. Vzhledem k tomu, že Czech Coal vlastní další velkou elektrárnu ve Chvaleticích, je patrné, že ČEZ a teplárny by se dělily o menší díl.

Státní energetická koncepce přitom není z pohledu rychlosti útlumu uhelné energetiky nijak progresivním materiálem. Pro naplnění cílů klimatické dohody z Paříže je podle kalkulací konzultační společnosti Climate Analytics třeba ukončit výrobu elektřiny z uhlí v Evropě už do roku 2030.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA řekl: "Pavel Tykač se mi se svými záměry nesvěřuje, ale jeho dosavadní působení ukazuje, jak by v případě nákupu elektrárny Počerady postupoval. Nejde o žádného troškaře, který by hrál při zdi. Při plánu rekonstrukce Počerad bude hledět především na to, aby mu uhlí z vlastního dolu Vršany spalované ve vlastní elektrárně přinášelo maximální zisk. Požadavky energetické koncepce bude brát v úvahu zhruba stejně jako doporučení horoskopu z víkendové přílohy."

Novinky a zajímavosti ze světa energetiky, odpadů a ekonomiky najdete každý týden na www.cislotydne.cz


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz