Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Evropské půjčky podporují ukrajinské jaderné elektrárny. Ty však nemají nastřádáno na svůj pohřeb

11. 5. 2017 - PRAHA/KYJEV [Hnutí Duha/CEE Bankwatch Network]

Ukrajinský jaderný fond je zatím tak chudý, že nemá peníze ani na likvidaci jednoho reaktoru z celkového počtu patnácti provozovaných. Půjčky ve výši 600 milionů eur, které získala Ukrajina na takzvaný program zvyšování bezpečnosti jaderných reaktorů, jsou totiž podmíněny vytvořením funkčního fondu na likvidaci jaderných zařízení. Formálně Ukrajina požadavky plní, ale peníze na jaderném účtu zdaleka neodpovídají potřebným částkám. Devadesát milionů eur, které má aktuálně ukrajinský jaderný účet k dispozici, nestačí ani na likvidaci jednoho reaktoru. Vyplývá to z vyhodnocení, které zveřejnila organizace CEE Bankwatch Network.

Bankwatch půjčky evropských veřejných prostředků pro ukrajinský jaderný program dlouhodobě kritizuje. Půjčku ve výši 300 milionů eur poskytla v roce 2013 Evropská banka pro obnovu a rozvoj EBRD. Dalších 300 milionů eur bylo Ukrajině zapůjčeno podle smlouvy o Euratomu. Opatření ke zvýšení bezpečnosti reaktorů jsou odkládána, zatímco provozovatelé pracují na prodloužení jejich životnosti. Podle původních projektů měl být provoz dvanácti z celkových patnácti bloků ukončen do roku 2020.

Ukrajinská agentura Energoatom optimisticky odhaduje, že náklady na likvidaci jednoho ukrajinského reaktoru se budou pohybovat mezi 70 a 100 miliony eur, přestože v Evropě cena stejných projektů dosahuje 700 až 1 300 milionů eur. Ukrajinské odhady navíc komplikuje skutečnost, že země nemá schválenou strategii nakládání s jaderným odpadem. Náklady na vybudování úložiště nebo dlouhodobé skladování tak nelze odhadnout.

Iryna Holovko, energetická expertka CEE Bankwatch Network, řekla: "Ukrajina sice založila jaderný fond, jak požadovali evropští poskytovatelé půjček, ale disponibilní částka na likvidaci reaktorů zdaleka nepostačuje. Pokrývá sotva náklady na likvidaci jednoho reaktoru z provozovaných patnácti. Není však přijatelné prodlužovat životnost reaktorů, dokud si nevydělají na svoji likvidaci. Bezpečnost musí být na prvním místě."

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: "Zkušenost s černobylskou katastrofou a obtížným nakládáním s radioaktivními odpady dělá z Ukrajiny zemi, která by v této věci měla postupovat obezřetně. Optimismus ovšem ukrajinské provozovatele jaderných elektráren neopouští. Nízké odhady nákladů na likvidaci ukrajinských jaderných reaktorů patrně vycházejí z předpokladu nízkých mezd likvidátorů. Vzhledem k tomu, že k fyzické likvidaci reaktorů dojde až ve druhé polovině století (zhruba čtyřicet let po definitivním odstavení), jde o předpoklad hodně odvážný. Dnešní žáci mateřských školek patrně budou výrazně doplácet."


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz