Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Město Sušice plánuje dynamické veřejné osvětlení

10.4.2017
Praha, Sušice [PORSENNA o.p.s.]
Autor: Ing. Vítězslav Malý (PORSENNA o.p.s.), Ing. Vladimír Marek (Město Sušice), tel: +420 606 072 121 (Vítězslav Malý), +420 376 540 140 (Vladimír Marek)

Město Sušice ve spolupráci se neziskovou organizací PORSENNA o.p.s. připravuje pilotní projekt dynamického veřejného osvětlení v lokalitě lesoparku a kolem ostrova „Santos”, který se nachází v blízkosti centra města v těsné blízkosti s koupalištěm a sportovním areálem (GPS: 49°13'34.6"N 13°30'57.4"E). Tento lesopark byl založen před První světovou válkou a již od první republiky se stal vyhledávaným místem volnočasových a kulturních aktivit. Jeho využití a krása během 2. poloviny 20. století upadala, avšak v roce 2013 byl zrekonstruován a dnes se těší opětovnému zájmu obyvatel zejména v letních měsících.
Projekt se skládá z rekonstrukce dvou hlavních větví veřejného osvětlení čítající dohromady 38 světelných bodů. Jedna z větví jde napříč parkem Santos, druhá pak podél řeky Otava od ulice „U koupaliště“ po židovský hřbitov. Navržené dynamické veřejné osvětlení v budoucnu dokáže v době svého provozu měnit jednu nebo více svých charakteristik, například intenzitu, barvu nebo směr osvětlení tak, aby umožňovalo svým uživatelům maximální komfort a pocit bezpečí. Změny v osvětlení mohou probíhat samostatně nebo současně. Jinými slovy řečeno, mohou se měnit pouze jednotlivé světelné body, ale i všechny zároveň. Dynamika osvětlení bude monitorována kontrolním systémem, který zajištuje změnu charakteristiky osvětlení dle potřeby. Cílem je zvýšení kvality osvětlení v lokalitě, maximalizace komfortu uživatelů, úspora provozních nákladů, snížení spotřeby energie a minimalizace světelného znečištění. Součástí projektu je i socioekonomická analýza využití dané lokality,
Dynamické veřejné osvětlení je připravováno v rámci mezinárodního projektu Dynamic Light, který se zaměřuje na rozšíření povědomí a pilotní realizaci dynamického veřejného osvětlení ve střední Evropě. Na projektu spolupracuje celkem 15 partnerů ze 7 evropských zemí. Hlavním partnerem je University of Applied Sciences Wismar. V rámci České republiky realizuje aktivity společnost PORSENNA o.p.s. Projekt je financován z programu Interreg CENTRAL EUROPE podporující spolupráci na společných výzvách ve střední Evropě.
Součástí projektu je (mimo jiné) zpracování strategie a akčního plánu zaměřujícího se na možnost uplatnění dynamického veřejného osvětlení ve městě Sušici, zpracování podkladů v GIS databázi, tvorba nástrojů zaměřených na podporu inteligentních a energeticky efektivních systémů veřejného osvětlení, podpora integrace dynamického veřejného osvětlení do stávajících norem (EN 13201) a harmonizaci pravidel pro zadávání zakázek, organizace seminářů a konferencí a mnoho dalšího.
V rámci projektu Dynamic Light jsou pak plánovány další pilotní investiční projekty ve městech Mantova, Čakovec, Glienicke/Nordbahn, Gorenjska region (Bled, Jezersko, Tržič), Graz a Cesena, s celkovou výší investic okolo 433 000 Eur (11,5 mil. Kč).

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz