Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obchodní úmluva CETA mezi EU a Kanadou už je v českém parlamentu. Ratifikují naši poslanci dohodu, která dle obav odborníků, odporuje Evropskému právu?

13. 1. 2017 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium]

Mechanismus ICS dává zahraničním investorům pravomoci žalovat suverénní státy i za potenciální újmy - za „ohrožení“ či „maření“ svých investic a fakticky tak ochromují právo přijímat zákony a účinně spravovat veřejné věci – např. ochranu přírody, spotřebitele, digitální práva či pracovní podmínky. Skupina 89 poslanců evropského parlamentu podala dokonce návrh, aby tuto smlouvu přezkoumal Soudní dvůr EU. Návrh byl však při hlasování ve Štrasburku zamítnut. Evropský parlament tak riskuje ratifikaci úmluvy, která je potenciálně nelegální.

Ochrana investic není jedinou kritizovanou kapitolou připravované úmluvy. Velké obavy panují například i díky hrozbě ztráty pracovních míst. Samotný výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) vypracoval zamítavé stanovisko a dohodu doporučil neschválit. Nezávislá studie ohledně ekonomického dopadu dohody CETA předvídá ztrátu pracovních míst jak v Kanadě, tak v Evropské unii. Ekonomický růst by byl v případě přijetí dohody pomalejší a nízké přírůstky příjmu by šly vlastníkům kapitálu, nikoliv zaměstnancům. V důsledku by tak CETA přispěla k příjmové nerovnosti.

Velké obavy vznikají i díky vlivu úmluvy na malé a střední podniky. "Zákonodárci mají šanci ukázat, jak vážně myslí podporu malých a středních českých podniků. CETA je totiž nástroj namířený přímo proti nim - je to očividné beranidlo velkých korporací na úkor všech ostatních - malých a středních podniků, podpory lokální a udržitelné produkce, spotřebitelů atd. Stačí si přečíst část smlouvy o asymetrických privilegiích zahraničních investorů pojištěných systémem neslavně proslulých arbitráží. To vše je nedostupná místním podnikům , které tvoří jádro zaměstnanosti i odvodů. Svazy menších podniků po celé Evropě vyzývají EU, aby CETU nepodepisovala; podobná iniciativa začíná i u nás. Sledujme pečlivě, jaký postoj k CETA jednotliví zákonodárci zaujmou.", říká právnička kampaně Špatný vTTIP Helena Svatošová.

Protesty proti úmluvám TTIP a CETA představují v současnosti největší celoevropské občanské hnutí. Evropskou občanskou iniciativu podepsalo přes 3,3 milionů občanů Evropské unie a demonstrací proti TTIP v západoevropských městech se účastní statisíce lidí.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz