Obchodní úmluva CETA mezi EU a Kanadou už je v českém parlamentu. Ratifikují naši poslanci dohodu, která dle obav odborníků, odporuje Evropskému právu?
13. 1. 2017 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium]
Ochrana investic není jedinou kritizovanou kapitolou připravované úmluvy. Velké obavy panují například i díky hrozbě ztráty pracovních míst. Samotný výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) vypracoval zamítavé stanovisko a dohodu doporučil neschválit. Nezávislá studie ohledně ekonomického dopadu dohody CETA předvídá ztrátu pracovních míst jak v Kanadě, tak v Evropské unii. Ekonomický růst by byl v případě přijetí dohody pomalejší a nízké přírůstky příjmu by šly vlastníkům kapitálu, nikoliv zaměstnancům. V důsledku by tak CETA přispěla k příjmové nerovnosti.
Velké obavy vznikají i díky vlivu úmluvy na malé a střední podniky. "Zákonodárci mají šanci ukázat, jak vážně myslí podporu malých a středních českých podniků. CETA je totiž nástroj namířený přímo proti nim - je to očividné beranidlo velkých korporací na úkor všech ostatních - malých a středních podniků, podpory lokální a udržitelné produkce, spotřebitelů atd. Stačí si přečíst část smlouvy o asymetrických privilegiích zahraničních investorů pojištěných systémem neslavně proslulých arbitráží. To vše je nedostupná místním podnikům , které tvoří jádro zaměstnanosti i odvodů. Svazy menších podniků po celé Evropě vyzývají EU, aby CETU nepodepisovala; podobná iniciativa začíná i u nás. Sledujme pečlivě, jaký postoj k CETA jednotliví zákonodárci zaujmou.", říká právnička kampaně Špatný vTTIP Helena Svatošová.
Protesty proti úmluvám TTIP a CETA představují v současnosti největší celoevropské občanské hnutí. Evropskou občanskou iniciativu podepsalo přes 3,3 milionů občanů Evropské unie a demonstrací proti TTIP v západoevropských městech se účastní statisíce lidí.