Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Domov pokojného stáří Kamenná otevře společně s Lipkou novou terapeutickou zahradu

22.6.2016
Brno [Lipka]
Autor: Kateřina Vítková, tel: 736473732

Principy zahradní terapie se stále častěji úspěšně využívají ve zdravotnictví, tato metoda však nachází své místo také v sociálních službách. Své o tom vědí v Domově pokojného stáří Kamenná, kde bude 29. června slavnostně otevřena terapeutická zahrada, kterou zde pomohlo vytvořit školské zařízení Lipka. Lipka navíc představí nový prototyp pojízdného záhonu, tzv. floramobil, určený pro seniory trvale upoutané na lůžko.

Ve středu 29. června v 10 hodin čeká pracovníky i obyvatele charitního Domova pokojného stáří v brněnské Kamenné kolonii slavnostní otevření rozšířené terapeutické zahrady. „V zahradě jsme vytvořili několik speciálních vyvýšených záhonů přizpůsobených potřebám seniorů. Vedle pracovní pěstební plochy jsou například umístěny opěrky či místo pro pohodlné sednutí. Nechybí ani prostor pro vozíčkáře v podobě pultového záhonu, ke kterému se snadno dostanou a mohou vykonávat jednoduché zahradnické práce nebo si rostliny zblízka prohlédnout, ohmatat a přivonět si k nim. Prostranství zahrady jsme navíc doplnili o relaxační zóny odcloněné jedlými keři, na jejichž plodech si senioři mohou pochutnat,“ představuje jednotlivé prvky Dana Křivánková z Lipky, která stojí za návrhem zahrady společně s Danem Zahradníkem.

V rámci otevření zahrady Lipka představí také nový prototyp pojízdného záhonu – tzv. floramobil, který bude sloužit obyvatelům domova trvale upoutaným na lůžko, aby i oni mohli využívat přínosů zahradní terapie. „Toto zařízení s výsuvnou pracovní plochou umožňuje zajet přímo k lůžku klienta a převézt tak zahradu až do pokoje. Můžeme potom s klienty využívat chuťových i hmatových vjemů, aromaterapie a třeba se i pustit do jednoduchých pěstebních prací. Vyrobený prototyp v domově prakticky otestujeme a na základě získaných zkušeností jej upravíme do finální podoby,“ říká Dana Nováková, manažerka projektu. Vzorem pro pojízdný záhon byl Lipce německý prototyp užívaný v tamních sociálních a zdravotnických zařízeních.

Pracovníci i obyvatelé Domova pokojného stáří se ještě před zahájením prací do úpravy zahrady aktivně zapojovali. V rámci komunitního plánování společně s Lipkou diskutovali o budoucí podobě zahrady i o tom, jak ji budou společně využívat.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz