Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Číslo týdne: 76 miliard za ropu jsme loni poslali do států a firem ovládaných pohlaváry z Panama Papers. ČR potřebuje snížit závislost na fosilních palivech

7. 4. 2016 - PRAHA [Econnect/Hnutí DUHA]

Lidé z blízkého okolí Vladimíra Putina, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev i vnuk kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva jsou nejen prominentními klienty firmy Mossack Fonseca, kteří ukrývají své bohatství v daňových rájích. Jsou také spojeni s dodavateli 99,8 procent ropy do ČR. Do společností přímo či nepřímo ovládaných těmito prezidenty tak z naší země odteklo jen v roce 2015 76 miliard korun.

Více informací o těžbě ropy a chování režimů, které dodávají ropu do ČR a do EU najdete v infolistu Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/11/kdyz_tezba_ropy_poskozuje_lidska_prava.pdf

Současné nízké ceny ropy příjmy oslabují, ale v minulých letech byly enormní. Česká republika se tak nechtěně podílela na upevňování jejich moci a porušování lidských práv.

Vladimír Putin si svou moc a domácí oblibu zajistil zejména díky navrácení Ruska mezi přední velmoci, a to v minulosti rostoucími cenami ropy a zemního plynu. Ruské úřady zakazují či rozhánějí protesty za použití násilí, blokují řadu internetových stránek. Neziskové organizace jsou státem nuceny se označovat jako "zahraniční agenti". Výhrůžky novinářům a tlak na nezveřejňování kontroverzních nesouhlasných materiálů jsou na denním pořádku. Řada aktivistů je ve vězení. Vraždy novinářů a aktivistů jsou vyšetřovány nestandardně a s průtahy.

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev je u moci od roku 2003, kdy převzal funkci od svého otce Gejdarova, někdejšího člena nejvyššího vedení Komunistické strany Sovětského svazu. Ten stál v čele země skoro bez přerušení od roku 1969. Opozice zvolení Alijeva označila za zmanipulované. Za jeho vlády se Ázerbájdžán stal jedním z nejautoritativnějších postsovětských států. Při protivládních demonstracích došlo k zatýkání občanů i pronásledování novinářů. V posledních dnech se ještě ke všemu obnovil konflikt mezi Ázerbájdžánem a Arménií v Náhorním Karabachu.

Také kazašský režim prezidenta Nursultana Nazarbajeva využívá finance z vývozu ropy a nucenou přízeň či toleranci evropských zemí k potlačování opozice a budování kultu osobnosti. K posílení své osobní moci využívá Nazarbajev klanových a etnických struktur a rozsáhlého policejního aparátu. V zemi vládne už od roku 1990 a ohlásil plán vládnout až do roku 2020 - z toho důvodu zadal svým vědcům úkol, aby se snažili odhalit tajemství nesmrtelnosti.

Největším dodavatelem zemního plynu do ČR je opět Rusko. Také domácí uhlí představuje z hlediska odlivu peněz problém. V Panama Papers figuruje i Daniel Křetínský, vlastník uhelných elektráren a tepláren. Také Pavel Tykač vlastní svůj Czech Coal přes neprůhlednou firmu sídlící na Kypru.

Česká vláda udělala zatím první krok ke snížení závislosti země na dovozu ropy a plynu i na uhelných dolech, když schválila přípravu antifosilního zákona, který se osvědčil v Británii a dalších zemích EU. Musí však velmi přidat na tempu projednávání zákona, aby neohrozila jeho přijetí, jak slíbila ve svém programovém prohlášení.

Vláda ovšem musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Podle Hnutí DUHA by měla začít novelou zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbat výstavbu obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Mezi Panamskými papíry najdeme obrazně řečeno také naše účty z čerpacích stanic. Česká závislost na fosilních palivech pomáhá autoritativním režimům. Ale také peníze z tuzemského nerostného bohatství se zčásti ztrácejí v daňových rájích a doma zůstává znečištění. Proto je potřeba, aby vláda co nejrychleji přijala antifosilní zákon a připravila další konkrétní opatření, která rozhýbou čisté domácí zdroje energie a sníží plýtvání přírodními surovinami."

Zajímavosti z energetiky i dalších oborů najdete každý týden na webu www.cislotydne.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz